15 C
Kayseri
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaHaberGüncelSoğanlı Ören Yeri nerede ve nasıl gidilir?

Soğanlı Ören Yeri nerede ve nasıl gidilir?

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Kayseri’de tarihi dokusuyla dikkat çeken, farklı bir atmosfere sahip alanlar yaz gününde vatandaşların akınına uğruyor. Bu alanlardan birisi de kent merkezine 80 kilometre mesafede bulunan Soğanlı Ören Yeri… Özellikle tarihi ve doğal yapılar arasında yürüyüş yapmak isteyenleri Soğanlı Ören Yeri’nde nelerin beklediğini sizler için derledik.

Coğrafi özellikleri, tarihi dokusu ve binlerce yıldır çeşitli hayatlara tanıklık etmesiyle dikkat çeken Soğanlı Ören Yeri, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Soğanlı’nın Kayseri kent merkezine uzaklığı 80 kilometredir. Kayseri’den Soğanlı Ören Yeri’ne gitmek isteyenler Nevşehir yolu üzerinden gelebilir.

SOĞANLI ÖREN YERİ’NDE ZİYARETÇİLERİ NELER BEKLİYOR?

Kayseri’ye yakın olduğu için güzel vakit geçirilecek mekanların başında gelen Soğanlı Ören Yeri, çok eski bir yerleşim alanıdır. Güvercinlik, mağara, barınak, kilise ve manastır olarak kullanılan ilginç kaya oluşumları mevcuttur. Roma döneminden kalma birçok kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden en ünlüleri ise Aziz Barbara, Karabaş, Kubbeli Kilise ve Yılanlı kiliseleridir. Kiliselerin yanı sıra doğal güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Soğanlı Ören Yeri içerisinde yürüyüş alanları da bulunmaktadır. Doğa fotoğrafçılığı yapılabilecek farklı atmosfere sahip bir yerdir. Dileyenler, sıcak hava balonuyla Soğanlı’yı, gökyüzünden de izleyebilir.

Daha önce ücretli olarak girilen Soğanlı Ören Yeri’ne girişler, 2022 yazında Büyükşehir’in girişimleriyle ücretsiz hale getirildi. Yaz dönemi için gezi giriş saatleri: 08.00 – 19.00 ve kış dönemi giriş saatleri: 08.00 – 17.00 olarak ayarlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...

Son Haberler