15 C
Kayseri
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaHaberGüncelSigortacı Sıddık İslamoğlu: “Artan fiyatlar nedeniyle kasko poliçelerinde düşüş var”

Sigortacı Sıddık İslamoğlu: “Artan fiyatlar nedeniyle kasko poliçelerinde düşüş var”

Yayın Tarihi:

KAYSERİ(1HA – ÖZEL) – Kayseri’de 15 yıldır sigorta sektöründe çalışan Sıddık İslamoğlu, trafik sigortası açısından ucuz ya da pahalı poliçeler arasında içerik olarak fark bulunmadığını söyledi. İslamoğlu, artan fiyatlar nedeniyle kasko sigortalarında düşüş olduğunu da kaydetti.

Sigorta, önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesi anlamına gelmektedir. Zorunlu ya da isteğe bağlı sigorta çeşitleri bulunmaktadır. Araçlar için zorunlu trafik sigortası ile isteğe bağlı kasko sigorta çeşitleri hakkında Sigortacı Sıddık İslamoğlu bilgi verdi.

Yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak sigorta fiyatlarının da arttığını belirten İslamoğlu, ucuz veya pahalı sigorta poliçeleri arasında fark olmadığını söyledi. Trafik sigortasının hazinenin belirlediği çerçeve içerisinde yapıldığına dikkat çeken İslamoğlu, “İçerik olarak pahalı veya ucuz sigortanın arasında hiçbir fark yok. Normalde sürekli olarak zam geliyor. Bu gelen zammın ardından bir de her ay yüzde 4,75 sürekli olarak zam gelecek. Vatandaşlar ödemekte tabi ki zorlanıyor. Zaten aracın her şeyi maaliyet. Benzini maaliyet, sigortası maaliyet, muayenesi ayrı bir maaliyet. Bunları düşündüğümüzde vatandaşlar tabi ki zorlanıyor. Yaptırmak istemeyenler var. Bilinçli vatandaşlar, sigorta zorunlu olduğu için yaptırıyor ama fiyatlar çok arttığı için kasko sigortası yaptırmak istemiyorlar” diyerek konuştu.

Sigortanın neden yapılması gerektiğini de anlatan Sıddık İslamoğlu, “Kayseri için en düşük 7’nci basamak sigorta 2 bin 290 lira, en yüksek 1’inci basamak sigorta 9 bin lira civarında olması bekleniyor. İlk defa araç alanlar 4’üncü basamaktan başlar ama kaza yaparsa basamağı direkt 2’ye, 1’e inebilir. Basamak 1’e indiği zaman 9 bin lira civarında fiyat gelir. Allah korusun bir kaza olduğunda maddi ve manevi olarak trafik sigortasının karşılayacağı miktarlar var. Bunlardan dolayı trafik sigortası yapmak önemli. Hem malınızın hem canınızın hem karşı tarafın güvenliğini teminat altına almış oluyorsunuz. Karşı tarafta derken kusur oranına göre karşılanır. Kaza yapan karşı taraf eğer kendi kusurluysa kendi sigortası karşılar. Kaza yapan kusurluysa karşı tarafın 100 bin liraya kadar maddi, 5 milyon liraya kadar da manevi tazminatını sigorta karşılar” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...

Son Haberler