GüncelÖzel Haber

Sevgililer Günü’nün tarihçesi

KAYSERİ (1HA – ÖZEL HABER) – Evli çiftler, nişanlılar, sevgili olanlar için anlamı çok büyük olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Sevgililer Günü, nasıl ortaya çıktı? Hıristiyanlıkla ilgisi var mı? Bu ve benzeri sorulara cevap haberimizde…

14 Şubat Sevgililer Günü’nde çiçekçiler, hediyelik eşya satıcıları, oteller ve birçok meslek grubu üketiciye alternatif fırsatlar sunuyor. Alışveriş ve hediyeleşme çılgınlığına indirgenen Sevgililer Günü’nün tarihçesi özellikle bugünlerde çok araştırılan bir konu.

Sevgililer Günü’nün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bir gündür. “Valentine” ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak da bilinir. “Valentine” kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında kullanılmaktadır.

Günümüzde 14 Şubat, evli çiftlerin, nişanlı olanların ve sevgililerin birbirine hediye aldığı, mesaj gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaktadır. Hediye satışlarından dolayı piyasalar hareketlenirken, üretim ve tüketim de artmaktadır. Çiçekçiler ve sarraflar başta olmak üzere hediyelik ürün satışı yapan yerler bugüne özel olarak hazırlanmakta. 14 Şubat Sevgililer Günü, hediyeleşme çılgınlığına dönüşmesi ve Hıristiyan bir din adamının adına ilan edilmiş olması nedeniyle de, eleştiri oklarını üzerine çeken bir konudur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu