Fotoğraflı (88)

ŞEHİT MEHMET KÖKKAYA ‘ÖLÜMSÜZLER’ PROGRAMIYLA ANILDI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA)- KayseRadar şehitlerin şahadetinin yıl dönümüne özel Ölümsüzler programıyla vatan için can veren şehitleri anıyor. Programın sekizinci bölümünde 2016 yılında şehit olan Mehmet Kökkaya, ölümünün 6. yıl dönümünde anıldı.

1988 yılında dünyaya gelen şehit Mehmet Kökkaya, 21 Aralık 2016 tarihinde Fırat Kalkanı Harekatı’nın 120. gününde terör örgütü mensuplarıyla Suriye’nin El Bab şehri civarında çıkan çatışmada şehit oldu.

Uzman Çavuş Mehmet Kökkaya, şahadetinin yıl dönümünde anıldı. KayseRadar, hazırladığı ‘Ölümsüzler’ programının sekizinci bölümünde Şehit Mehmet Kökkaya’nın ailesine konuk oldu.

Hazırlanan bu bölüm; Kayserinet Youtube, Kayserimnet, Kayseradar, Radarkayseri Instagram, Kayserimnet, Radar Kayseri, Kayseri Radar Trafik Kaza Gündem Facebook hesaplarından paylaşıldı.

“Oğlum kulların kalbini kırmadı”

Şehit annesi Hayriye Kökkaya, “Oğlum kulların kalbini kırmadı. Kötü bir alışkınlığı olmadı anaya babaya saygısızlık yapmadı.” dedi. Anne Kökkaya, oğlunun şehit olmadan 4 ay önce eşinin vefat ettiğini söyledi.

Şehit eşi Zeliha Kökkaya, eşiyle 2013 yılında Kayseri’de tanıştığını kendisinin o sıralar üniversite okuduğunu eşinin de Komando Tugay’ında görevli olduğunu dile getirdi. Şehit Mehmet Kökkaya ile üniversite bitince evlendiğini dile getiren Zeliha Kökkaya, “Dedem sen uzman çavuşsun dağda taşta gezeceksin bu kız hep yalnız kalacak nasıl yapacak yani ben karasızım dedi. Dede dedim ben onu çok seviyorum. Biz birbirimizi çok seviyorduk.” diye konuştu. Şehidin ağabeyi Cuma Kökkaya ise, kardeşinin kendi çocuklarıyla aynı yaşta olduğunu kardeşinin askere gidip geldikten sonra uzman olmaya karar verdiğini anlattı.

‘Kim gidecek bu göreve’

Eşinin göreve gittiği şehirlerin son dakika haberlerini takip ettiğini aktaran Zeliha Kökkaya, “Birgün eşim Kilis’te kalırken kahvaltıya gitti o esnada Kilis’in Pazar yerine roket düştü. Son dakika haberlerinde takip ediyorum. Roket düşünce aradım Mehmet ne yapıyorsun neredesin diye sordum. Biz kahvaltı yapıyorduk arkadaşlarla pazar yerine roket düştü dedi. Bende onu gördüm onun için aradım zaten dedim. Nasılsın iyi misin dedim. Ben iyiyim de hani göreve gitme diyorsunuz ya bana dedi. Burada masum insanlar, çoluk çocuk perişan oluyorlar. Ben gitmezsem, o gitmezse, bu gitmezse kim gidecek bu göreve dedi. Bir şey diyemedim çok haklıydı. Buradaki masum canlara, sizlere bir şey olmasın biz burada olmaya razıyız dedi.” şeklinde konuştu.

Hayriye Kökkaya oğlunun şehit olduğu akşam gözyaşlarının kendiliğinden aktığını gece olunca da telefonun çaldığını kendisinin evde olup olmadığını öğrenen askerlerin evlerine gelip şehit haberini verdiklerini dile getirdi.

Mehmet Kökkaya’nın şehit olduğu akşam eşinin arkadaşının arayıp durumunu sorması üzerine içinin daraldığını kızını uyutmaya giderken komşularının geldiğini ve eşinin şehit olduğunu hissettiğini dile getiren Zeliha Kökkaya, kıyafetini dahi hazırlayıp yatağının üzerine bıraktığını, uzun elbise giyinmenin şehit ailesine yakışacağını düşündüğünü söyledi. Daha sonra askerlerin geldiğini kendilerine şehit haberini verdiklerini anlattı.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ŞEHİT MEHMET KÖKKAYA ‘ÖLÜMSÜZLER’ PROGRAMIYLA ANILDI