Güncel

Şehit annesi, oğlu adına yaptırdığı çeşmeden kaldırılan ismin tekrar konulmasını istiyor

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Batman Sason ilçesi Acar köyü civarında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Kayserili Fuat Vurgan’ın annesi Sebahat Vurgan, oğlu için yaptırdığı çeşmeden kaldırılan ismin tekrar verilmesini istiyor.

Fuat Vurgan, 1993 yılında Batman Sason ilçesi Acar köyü civarında teröristlerle çıkan çatışmada şehit oldu. Oğlu şehit olduktan sonra annesi Sebahat Vurgan, oğlu için belediyeden bir yer isteyerek, kendi imkanlarıyla çeşme yaptırarak oğlunun ismini verdi. Daha sonra oğlunun isminin çeşmeden kaldırıldığını gören anne Vurgan, yetkililerden çeşmeye ve kendisine yakın bir yere isminin verilmesini talep etti.

Kendi imkanlarıyla yaptırdığı çeşmeden oğlunun adının kaldırılmasına çok üzüldüğünü anlatan anne Vurgan, “Belediyenin gösterdiği yere yaptırdığım çeşmeden oğlumun isminin silindiğini gördüm. O zamanlar Uğur Dündar vardı herkese gidiyordu. Ben de onu aradım adamları geldi. Evde çekim yaptılar. Çeşmenin oraya gittik daha sonra KASKİ’nin oraya gittik. KASKİ’de hiç unutmuyorum, Mustafa Yalçın müdürdü. O dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki dedi ki, bizim alakamız yok, KASKİ’ye gideceksiniz dedi. Oraya gittik yanımıza çıkmadılar, en sonda dediler ki; ‘yapılacak.’ Bizle beraber 2 tane adam geldi oraya baktılar. Onların yanında geri taktılar, duruyordu ama şimdi yine haberini aldım ki yine sökülmüş” şeklinde konuştu.

Çeşmeyi kendi imkanlarıla yaptırdığını vurgulayan Vurgan, “Belediye olarak bana 5 kuruş bile yardımınız yok. Benden su parası istediler. Saat koyulacak dediler. Sen aidat ödeyeceksin dediler. Çünkü herkes çeşme yaptırıyormuş, belediye altından kalkamıyormuş. Bir şehit daha varmış onu da sigorta hastanesinin bahçesine yaptırmışlar çeşme onun ismi duruyor ama bizim ismimizi sökmüşler. Bana ismini koyduk diye bir mesaj geldi. Bende çocuklarıma dedim ki götüründe bir göreyim nereye koymuşlar. 2 bir yanda bina, 2 diğer yanda bina arada bir cadde ve karşıda da bina var oraya. Dedim yazıklar olsun o mesajı attığınıza yazık. Çok büyük bir olay yapmışlar gibi bana mesaj attılar. Şurada bir park var eski garaj diye geçiyor. Eskiden Kayseri küçüktü buradan arabalar kalkıyordu ama şuan kimse bilmez buranın eski garaj olduğunu şuraya parka ver dedim. Birde burada bir ilkokul var orası evime yakın oraya verin dedim. Yeni yapılacak okullardan size sıra gelecek dediler 30 sene oldu yapmıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘TEYZEMİZİN PARASIYLA YAPTIRDIĞI ÇEŞMEDEN İSMİNİN SÖKÜLMESİ GERÇEKTEN DERİNDEN ÜZMÜŞ’

Olay üzerine şehit ailesinin evine giden İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, yetkililerden Şehit Fuat Vurgan ismini bir yere verilmesini istedi. Yücel konu hakkında; “Kayseri’nin dönemin belediye başkanı bunun üzerine harekete geçer. Şevket bey, gelir anamızın elini öper der ki: ‘Evladımızın yaşatılması için bir yerde ismini değerlendirelim’ der ve anamıza derler ki ‘çeşmeyi sen yaptırtmak kaydıyla ismin üzerine yazalım derler’ meydanda şimdiki Hilton otelin arkasındaki camimizin önüne de koyarlar fakat bedelini almaları bir yana çok ayıp bir çeşmenin sonrasında bunun kaldırılması da Sabahat teyzemizin içine oturmuş. Teyzemiz diyor ki: ‘Evladımı kaybettim ben o çeşmede ismini görünce evladım yaşıyor gibi düşünüyorum.’ Biz de şehidimize sahip çıkmamız gerekli bakmış belediyeler bu konuda duyarsız tutarsız davranıyor nerdeyse bu çeşmede akan suyun bedelini almak gibi bir durum talep ediyor aslında bu çok normal görünen ama normal vefat edenler için alınan bir uygulama. Şehidimiz için bin yıl o çeşmeden su aksa bedelini şahsen ben ömür boyu öderim. Bunu eğer bir Kayseri Büyükşehir Belediyesi KASKİ üstelenemiyorsa hakikaten yazıklar olsun. Evladını şehit eden teyzemizin böylesine parasıyla yaptırdığı çeşmeden isminin sökülmesi gerçekten derinden üzmüş. Dönemin Belediye Başkanı Sayın Özhaseki’ye gittiğinde bu konuya ben bakmıyorum KASKİ ilgileniyor demiş. Dönemin KASKİ Genel Müdürü Mustafa Yalçın Bey. ‘Biz bu konularda bir şey yapamıyoruz’ demiş. Teyzemiz ulusal bir kanala müracaat etmiş Uğur Dündar ve ekipleri buraya gelince ‘Bu konu büyütülmesin biz bunu tekrar buraya koyuyoruz’ demişler. Mümkün olan bir şey de neden bir şehit annemizi neden yoruyorsunuz ki. Gerçekten bunları dile getirirken duygulanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu konuyu İYİ Parti olarak meclise taşıyacaklarını söyleyen Yücel, “Bizim Kayserimiz, Büyükşehir’imiz KASKİ’miz, burada oturan değerli insanlar, gerçekten evladınızı askere gönderdiğinizde 1 ay gözlerinin içine bakıp yatakta anneleri yatarken ‘Oğlum ne yapıyor’ demiyor musunuz? Bu anamızın evladının geri dönmesi de mümkün değil. Bugün hayatta olan Paşanın adını veriyorsunuz ama ‘bu vatan için ben evladımı toprağa verdim, paramla yaptırdığım çeşmeden adını niye söküyorsunuz’ diyor. Bugün teyzemizin Büyükşehir Belediye başkanından özellikle bir ricası var. ‘Ben oğlumu bu vatana şehit verdim siz de oğlumun ismini bir okulda yaşatın’ diyor ve ya bölgemde bir parka, bir çeşmeye bir yere verin bu ismi diyor. Bu teyzemizin isteğini çok küçük bir istek olarak görüyorum. Eğer bunu bir okula verirseniz, teyzemi bir nebze mutlu edersiniz. Okuldan sonra o çeşmeden ismini sökerseniz Kayseri’nin hakları size haram olsun, bu vatanın hakları size haram olsun. Tahmin ediyorum ki eğer Büyükşehir Belediye Başkanı bunu duyarsa gereğini hemen yapar. Meclise de gelirse İYİ Parti olarak bizler bunu öneriyoruz. Herhangi bir okulumuz olabilir ama teyzeme yakın bölgede bir okul varsa ona verirseniz teyzem evde yapayalnız değil, sanki yanında şehit oğlu varmış gibi hissedecek” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu