15 C
Kayseri
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaHaberÖzel HaberSebze, Meyveye Zam Geldi Vatandaş Kiloyla Almayı Bıraktı

Sebze, Meyveye Zam Geldi Vatandaş Kiloyla Almayı Bıraktı

Yayın Tarihi:

KAYSERİ, (BGC- ÖZEL HABER)- Kayseri’de pazar esnafı döviz ve altın kurundaki hızlı değişim, pazar tezgâhlarına da yansıdı. Pazarlarda biber 10 lira, portakal 4 lira, elmanın 3 kilosu 10 lira, hurma 7 liradan başlarken vatandaş pazardan da taneyle alışveriş yapmaya başladı.

Döviz ve altın fiyatlarındaki hızlı değişim pazar tezgâhlarındaki meyve ve sebzeleri de etkiledi. Kayseri’de semt pazarlarında Bu durumdan hem vatandaş hem de pazarcı esnafı dertli. Pazarcılar, artan maliyetler nedeniyle fiyatların arttığını ve buna bağlı olarak da tüketimin azalmaya başladığını söylüyor.

Esnaf Nazım Atmaca, zamlara rağmen pazar fiyatının makete oranla uygun olduğunu savundu. Atmaca, “Pazarlar markete göre daha ucuz olduğundan vatandaşlar pazarı tercih etsin. Pazara ürünler günlük geldiği için taze olur. Her şey pazarda ucuz olduğu kadar hiçbir yerde olmaz. Marketlerde örneğin bir kilo domatesin fiyatı 6-7 lira arasındayken, pazarda 3 kilosu 10 lira. Gelen zamlar ister istemez vatandaşın alım gücünü düşürdü. Sebzede zam yok ama meyveye yüzde 100 zam koydular. Yakıta gelen zamda sebzeye, meyveye yansıyor. Bunlara da yansıyınca halkın cebine yansıyor” dedi.

Fiyatların sezona göre normal olduğunu belirten esnaf Ahmet Murt da, “Kış sezonuna girdik. Bizim müşterimizin geneli asgari ücretle çalışan insanlar ve emekliler. Fiyatlarımız arkete göre uygun” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...

Son Haberler