Fotoğraflı (69)
1:36

Sarraf İhsan Gülderdi: “Faiz kararı sonrası fiyatlardaki düşüş, altında alım fırsatı yaratabilir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Güncel altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı ve dövizdeki sert yükseliş bir nebze de olsa engellenmiş oldu. Yaz ve yıl sonu için söylenen tahminlerin şaşacağını zannetmiyoruz ancak şu anki düşüşler bir alım fırsatı yaratabilir. Seçim sonrası yükselişini sürdürmesi olan dövizle birlikte çeyrek altın yıl sonunda 6 bin liralara, has altın ise 3 bin liralara kadar çıkacağını yatırım tavsiyesi olmadan tahmin ediyoruz” dedi.

Sarraf İhsan Gülderdi, güncel altın piyasasını değerlendirmesiyle birlikte hafta içerisindeki döviz ve altın fiyatları hakkında bilgilerini paylaştı. Sarraf Gülderdi; Kazancılar Çarşısı’nda has altının 2 bin 400 liradan, çeyrek altının 4 bin 170 liradan, 22 ayar altının 2 bin 350 liradan, doların 33 lira 40 kuruştan  ve euronun da 35 lira 30 kuruştan işlem gördüğünü belirterek “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 50’ye çıkardı ve dövizdeki sert yükseliş bir nebze de olsa engellenmiş oldu. Dolarda ortalama bir liralık bir düşüş söz konusu ancak bu bir düzeltme hareketi olarak nitelendirilebilir. Yaz ve yıl sonu için söylenen tahminlerin şaşacağını zannetmiyoruz ancak şu anki düşüşler bir alım fırsatı yaratabilir” dedi ve seçim sonrası dövizdeki yükselişin süreceğini, yatırım tavsiyesi olmadan da yıl sonunda has altının 3 bin liraya ve çeyrek altının ise 6 bin liralara kadar çıkabileceğini ifade etti.

Yaşanan düşüşle birlikte yüksek fiyatlardan alım yapan yatırımcıların panik yapmaması gerektiğini belirten Sarraf Gülderdi, “Yatırım; günlük değil, en az 6 aylık vadede yapılır. Altın ve döviz zaten kısa vadede kâr amacı güdülen bir yatırım tercihi değildir. Yatırımlarımızı uzun vadede yapalım ve bu denli düşüşlerde panik yaparak altınlarımızı elden çıkarmayalım” diye konuştu.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI:

DOLAR: 33,40 TL

EURO: 35,30 TL

ÇEYREK ALTIN: 4170 TL

22 AYAR ALTIN: 2350 TL

HAS ALTIN: 2400 TL

ONS: 2180 USD

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Sarraf İhsan Gülderdi: “Faiz kararı sonrası fiyatlardaki düşüş, altında alım fırsatı yaratabilir”