Ekonomi

Sarraf Gülderdi: ‘Yüksek enflasyon, altın ve döviz piyasasını vurdu’

KAYSERİ (1HA) – Altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, dünya genelindeki yüksek enflasyonun hem altın hem döviz piyasasını olumsuz etkilediğini söyledi. Gülderdi, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin de bu sene önceki seneler kadar alışveriş yapmadığını anlattı.

Her yıl bu mevsimde Kayseri’ye gelen ve ekoninin canlanmasına katkı sunan gurbetçiler, bu sene altın ve döviz sektörü temsilcilerini pek sevindirmedi. İstenildiği ölçüde altın ve döviz hareketliliğin yaşanmamasının nedeni olarak, Türkiye’yi olduğu gibi diğer ülkeleri de etkisi altına alan yüksek enflasyon rakamları gösteriliyor.

Geçen yıla oranla özellikle kuyumcu sektöründe işlerin düşük olduğunu söyleyen Sarraf İhsan Gülderdi, “Yurtdışındaki vatandaşlarımız bayram itibariyle gelmeye başlamıştı. Bu hafta itibariyle de en yoğun günlerden birini yaşıyoruz. Özellikle önümüzdeki bir hafta boyunca yoğun bir tempo bizi bekliyor diyebilirim. Ama şu ana kadar çarşı esnafını, özellikle sarraflarda altın sektöründe esnaflar tam da verim alamıyor. Geçen yıl işlerin daha yoğun olduğunu bu yıl ise daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Bunun da dünya üzerinde etkili olan enflasyonun etkisi var. Onların da kendi içlerinde krizleri var, tabi buraya geldikleri zaman da paraları biraz daha kısıtlı oluyor. Her ne kadar geçen yıl kur yüksek olsa da bildiğiniz üzere 11’inci aydan bu yana emtiada ve gıdada 3 kat artan bir görünüm vardı. Bununla birlikte de insanlarda alım gücü düştü. Geçen yıl paraları daha kıymetliydi, bu yıl o kadar kıymetli değil” şeklinde konuştu.

Güncel altın ve döviz fiyatları şu şekilde:
Çeyrek altın: bin 680 lira,
22 Ayar altın: 990 lira,
Has altın: bin 22 lira,
Euro 18,40 lira,
Dolar: 18,00 lira

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu