Psikiyatri ve Psikoloğun farkı nedir?

Fotoğraflı (9)

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Psikolojik tedavi almak isteyenler psikoloğa mı yoksa psikiyatriste mi gitmeli? Psikolog ve psikiyatri ise bilinenin aksine iki farklı alanda hizmet vermesi nedeniyle birbirinden ayrılıyor. Kayseri’de Psikiyatrist Enver Aydın Cüceloğlu ve Psikolog Emrah Yakut, alanlarının farkını anlattı.
Vatandaşlar tarafından araştırılan bir konu olan psikolog ve psikiyatrinin farkını uzmanlar açıkladı. Bilinenin aksine psikiyatrlar tıp fakültesi mezunu olmaları sebebiyle ilaç ile tedavi uygulayabilirken, psikolog ise fen ve edebiyat ya da eğitim fakültesinden mezun olarak danışma şeklinde tedavi uyguluyor.
Özel Tekden Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Enver Aydın Cüceloğlu ruh sağlığında yaşanan rahatsızlıkların tanısı ve tedavisi üzerine çalışıldığını söyleyerek, “Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olmuş, doktorluk diplomasını aldıktan, psikiyatri ihtisasını tamamladıktan sonra psikiyatri uzmanı olarak görev yapan hekimlerdir. Psikiyatrinin kelime anlamıyla baktığımız zaman ruh hastalığı dediğimiz tablonun içerisinde ortaya çıkan rahatsızlıkların tanısı, tedavisi ve tedavinin sürdürülmesiyle ilgili yatarak veya ayaktan tedavi rejimlerini düzenleyen hekimlerdir. Psikiyatrik hastalıkların içerisinde psikologlarla beraber mesleğimiz iç içe geçmiş olup belli iş birliği içerisinde belli düzenlemeler, belli terapilerle hastalıkların takip ve tedavisinde birlikte çalışırız. Psikiyatriye müracaat eden hastalar gündelik işlevselliğinin bozulduğu ve toplum içerisinde kendilerini sıkıntıda veya iş göremez gibi gördükleri an itibariyle kendi istekleriyle veya çevresinin bu durumdan daha önceki yaşantıdan sapmış oldukları dönemle kıyasla aileleri tarafından veya yakınları tarafından psikiyatriste getirilirler” ifadelerini kullandı.
Klinik Psikolog Emrah Yakut ise, “İkisi de ruh sağlığı uzmanıdır ancak belli başlı farklılıklar vardır. Psikiyatristler tıp fakültesi mezuniyetinin ardından psikiyatri alanında ihtisasını tamamlayan uzmanlardır ve ilaç yazabilirler. Aynı zamanda psikoterapi de uygulayabilirler. Klinik psikologlar ise psikoloji ya da PDR olarak 2 bölümden mezun olması gerekir. Lisans mezuniyetlerinin ardından klinik psikolojiden yüksek lisans yapmaları halinde klinik psikolog unvanı alabiliyorlar. Birçok duygu-durum ile çalışabiliyoruz; depresyon, OKB, travmatik yaşantılar, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi konularda klinik psikologlar hizmet verebilir” diye konuştu.

Exit mobile version