Güncel

Profesör’den Şok İddia: Ameliyata Başka Doktoru Soktular!

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri’de bir özel hastanede görev yapan Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Topsakal’ın iddiasına göre, Kayseri’de bir hastanede yasadışı yolla ameliyat yapıldı.
Kayseri’de bir özel hastanede görev yapan Prof. Dr. Ramazan Topsakal, Prof. Dr. Namık Kemal Eryol’un yapmış olduğu TAVI ameliyatının kendisi tarafından yapılmadığı ve yasadışı yolla Prof. Dr. Nihat Kalay’a yaptırıldığını iddia etti.
“NAMIK KEMAL ERYOL, HAYATI BOYUNCA HİÇBİR HASTANIN AORT KAPAĞINI KAPALI YÖNTEMLE DEĞİŞTİRMEMİŞTİR”
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Topsakal “Gazetede bir haber gördüm. Dr. Namık Kemal Eryol çalıştığı özel hastanede bir hastanın kalp kapağını kapalı yöntemle değiştirdiğini ve bu işlemle ilgili bir haber yaptı. Bende bunun üzerine bir açıklama yapmak zorunda hissettim kendimi. Ben Namık Kemal Eryol ile birlikte Erciyes Üniversitesi’nde 20 yıl boyunca birlikte çalıştım. Bizim tıp dilinde tavi dediğimiz kapalı yöntemle aort kapağının değiştirilmesi yöntemini Erciyes Üniversitesi’nde ilk defa yapanlardan birisiyim ben. Yaklaşık olarak 50 civarında vaka yaptım ve bunu yapmadan önce yurtiçinde eğitim aldım ve Erciyes Üniversitesi’nde bir ekip kurdum. Namık Kemal Eryol, hayatı boyunca hiçbir hastanın kapağını kapalı yöntemle değiştirmemiştir, değiştirilen operasyona da katılmamıştır. Böyle bir haberi görünce, bunun Doktor Namık Kemal Eryol tarafından yapılmasının imkansız olduğunu ve işlemi kimin yaptığını merak ettim ve araştırdım.” ifadelerini kullandı.
“AMELİYATI ÖZEL HASTANEDE İŞLEM YAPMASI YASAK OLAN PROFESÖR DOKTOR NİHAT KALAY YAPMIŞ”
Topsakal, “Araştırma yaptım ve öğrendim ki, Üniversite’de tam gün çalışan, Üniversite dışında yasal olarak, çalışması yasak olan aynı zamanda daha önce birlikte bu kapalı yöntemle işlem yaptığımız Prof. Dr. Nihat Kalay’ı kaçak olarak çalıştığı özel hastaneye götürmüş ve bu işlemi Nihat Kalay yaptırmış. Daha sonra da Nihat Kalay’ın adı zikredilmeden basına haber yapılmıştır. İşlemi Eryol, kendisi yapmış gibi anlatmıştır. Bunu görünce bunun doğru olmadığını, etik olmadığını düşünerek böyle bir haber yapmanın hem kamuoyunu aydınlatmak adına hem insanları doğru yöneltmek adına hem de çalıştığı hastanenin toplumu ve insanları nasıl yanılttığını göstermek amacıyla böyle bir haber yapmaya karar verdim. Bu durumda her şey ortada. Hayatında hiçbir kapalı yöntemle kapak değiştirmeyen bir öğretim üyesinin bunu yapması imkansız çünkü kardiyoloji geniş bir alan ben birçok işlem yapıyorum ama kalp ve damar hastalıkları uzmanı olarak örneğin çarpıntının tedavisinde kalp iletim sisteminde bölge yakılarak tedavi edilir. Ben uzman olmama rağmen bu işlemi hiç yapmadım. Dr. Nihat Kalay’ın özel hastanede bu işi yapması yasal olsaydı zaten basında onun ismine yer verilirdi. Ama böyle bir durum yok. Hastanın yerinde olsam aldatıldığımı düşünürdüm. Bu işlemin maliyeti çok yüksek. Bu durumda hasta yasal olarak ne yapar bilmiyorum. Hasta kandırılıp, gözü boyanmıştır. İşlemi kendisi yapıyor gibi belirtilmiştir. Bu işlemi yapan Prof. Dr. Namık Kemal Eryol değildir. İşlem Prof. Dr. Nihat Kalay tarafından yapılmıştır. Kalay, Üniversite’de tam gün çalışmaktadır ve özel hastanede işlem yapması kanunen yasaktır. Bu işlem yasadışı yapılmıştır ve Eryol bunu kendisi yapmış gibi basına servis ettirmiştir.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu