EkonomiGüncel

Pastırmanın Dilimi 3 Lira 75 Kuruş Oldu

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’nin yöresel lezzeti olan pastırmanın fiyatında son dönemde yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Büyükbaş hayvanın sırt kısmından hazırlanan antrikot pastırmanın 0,16 gram dilimi 3 lira 75 kuruş oldu.

Kayseri’de antrikot, bonfile, sırt, kapak, şekerpare, dilme ve omuz gibi büyükbaşın 7 farklı noktasından yapılan pastırma, 9 farklı işlemden geçirilerek satışa sunuluyor. Kentin en önemli gelir kaynaklarından olan pastırmanın fiyatında artış yaşandı. Büyükbaşın sırt kısmından hazırlanan antrikot pastırmanın kilo fiyatı 230 ile 256 arasında satılıyor. 11 çeşit pastırma olduğunu belirten Yusuf Dilgen bunların içinde en lüks pastırmanın bel etinden yapılan pastırmalar olduğunu söyledi. Dilgen, “Pastırmanın 0,16 gram dilimi 3 lira 75 kuruşa geldi. 11 çeşit pastırma vardır. Bunlar içerisinde en lüks olan pastırmalar bel etinden yapılan pastırmalardır. Lüks olarak geçer. Yumuşak ve lezzetli olan bölgelerdir. Bunlarda bonfile, sırt, antrikot ve tütünlük pastırmadır. En lüksü bu pastırmalardır ama pastırmanın her çeşidi güzeldir. Pastırma tek parça etten meydana geldiği için bunda hile olmaz” diye konuştu.

“DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE GELEN ZAM, PASTIRMAYA DA YANSIDI”

Pastırma alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Yusuf Dilgen, “Önce güvenmeleri lazım. Bel etinden ve sırt etinden alınan pastırmalar güzel olur onları almalarını tavsiye ederim” dedi.

Geçen yıla göre et fiyatında pek bir artış olmadığını belirten Dilgen, “Aslında et fiyatında bir artış olmadı. Yalnızca doğalgaz, elektrik ve su gibi şeylere gelen zam sonrası bu durum pastırma fiyatına da yansıdı. Bu sebepten ötürü fiyatlar arttı. Yüzde 20 civarı bir zam geldi” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu