Pastırma ve Sucuk Fiyatlarında Yeni Zam Bekliyoruz

Site Kapak Fotoğrafı - 2021-12-08T144255.212

KAYSERİ, (BGC)- İşlenmiş ete zam gelmesiyle birlikte, pastırma ve sucuk fiyatları da artışa geçti. Bu nedenle Kayseri’yle özdeşleşen gıdalardan pastırma ve sucuğa yeni zam yolda.

Kurdaki dalgalanma ve hammadde girdilerindeki fiyat artışları zam olarak ürünlere yansıyor. Ete sürekli zam geldiğini söyleyen sektör temsilcisi Serkan Özkara, piyasa şartlarına bakıldığında yeni zamların da kapıda olduğunu ifade etti. Gelen zamlardan satıcı olarak kendilerinin de rahatsız olduğunu vurgulayan Özkara, “Kesim etlerine zam geldi. (Son 1 ay içinde) İşlenmiş ete ise, daha fazla zam geldi.a Mesela karkas ete 15 lira zam geliyorsa, işlenmiş ete 30 ila 35 lira arası zam geliyor. Pastırma ve sucuk fiyatları da 1 ay öncesi 190- 200 lira arasında seyrediyordu. Bugün ise 200-250 lira arasında değişiyor. Yeni bir zam bekliyoruz.” dedi.

‘İŞ YOK GÜÇ YOK OTURUYORUZ’

Gelen zamlarla birlikte satışların durma noktasına geldiğini belirten Özkara, vatandaşın alım gücünün iyice düştüğünü söyledi. Özkara, “Bir dilim pastırma şu an 3 lira ile 3.5 lira arasında değişiyor. İyi bir sucuğun fiyatı da 130 lira, orta halli sucuğun fiyatı ise 80 ila 100 lira arasında değişiyor. Vatandaşın alım gücü değişti. Bugün 80 lira sattığımız sucuğu 50 ile 60 lira arasında satıyorduk. Bu nedenle hareketlilik vardı ve satışlarımız iyiydi. An itibari ile sucuk 80 lira oldu, yarın belki 90 lira olacak. Şu anda hareketlilik azaldı, iş yok güç yok oturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version