Sağlık

 “PANDEMİYİ AŞIYLA AŞABİLİRİZ”

 

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli yaptığı konuşmada vakalarda düşüş olmasına rağmen aşılamanın daha fazla yapılması gerektiğine belirterek pandemiyi sadece aşıyla aşabileceğimizi ifade etti.

Kayseri’de aşılamanın Türkiye ortalamasında bulunmasına rağmen aşılamanın arttırılması gerektiğine değinen İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, “Kayseri’de yapılan aşılama istenilen düzeyde değil. Daha çok aşı yapabilmeliyiz. Aşılamada bir noktaya geldik. Hedef nüfusumuzun %65’i aşılandı. Ramazan ayından çıktıktan sonra son iki günde sahada çok ciddi bir aşılamanın olduğunu gözlemliyoruz. Kayseri’de dün yaklaşık 10 bine yakın aşılama yapıldı. Ramazan’da günlük maksimum 1500-2000 arasında aşılama yapılıyordu. Toplumsal bağışıklığı sağlamak için günlük belirli bir sayıda aşılama yapılması gerekiyor. Şu an itibari ile tüm sağlık merkezlerinde aşı yapılıyor” diyerek aşı stokunda herhangi bir sorun olmadığını ifade etti.

“AŞI HASTANEYE YATIŞTA %90’A YAKIN YATIŞI ENGELLİYOR.”

Koronavirüsü hayatımızda olduğu sürede bir şekilde virüsle bir şekilde karşılaşacağımızı belirten Benli, “Ya virüsle aşılı bir şekilde karşılaşacağız ya da canlı bir şekilde. Çok düşük bir kesim virüsle karşılaşmayabilir. Bazı bilim insanlarına göre yüzde 60-67’lik toplum bu virüsle karşılaşacak. Aşı önemli bir koruyucu faktör ancak yüzde yüz koruyucu değil. Bizim görmüş olduğumuz çalışmalarda %60 oranında Sinovac aşısı PCR pozitiflikten koruyor. Aşı hastaneye yatışta %90’a yakın yatışı engelliyor. Geçenlerde bir amacımız vardı 90’lı yaşlarda diyalize girdi pozitif oldu ayakta geçirdi. Hastaneye yatış oranında aşı çok ciddi bir düşüş gerçekleştiriyor. Virüsle bir şekilde karışılacağız, aşı olduğumuz zaman hastaneye yatışımız düşmüş olacak. Aşının temeldeki en önemli noktası bu, çünkü aşı olduğumuzda vücudumuzdaki savunma hücreleri virüsün yabancı olduğunu anlayacak ve öğrenecek. Öğrenmiş olan hücrelerimiz hemen onu tanıyacak ve onu yakalayıp yiyecek, aşının temeldeki mantığı bu. Yüzde 70 oranında virüsle karşılaşacağız, ya aşı olup karışılacağız ya da canlı bir şekilde karşılaşacağız. İşin bana göre en kritik süreci aşı olmadığımız zaman pandemi uzayacak. Eğer aşıyı yapmazsak tekrar bir dalga gelecek, tekrar kısıtlamalar olacak tekrar açılacağız tekrar bir dalga bu şekilde toplumun belirli bir kesimi geçirene kadar bu devam edecek. Bizde aşılamada iyi bir noktadayız, yeterli mi elbette değil” diyerek hızlı bir aşılama yapılırsa pandemiden çıkışın sağlanabileceğini ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu