Korona VirüsSağlık

‘Pandemi, Günlük Rutinleri Değiştirdi’

KAYSERİ, (BGC- ÖZEL HABER) – Dünyada yaklaşık 2 yıldır koronavirüsle mücadele ediliyor. Bu süreçte insanların günlük rutini değişti. Meydana gelen ölüm korkusu ise insanların yaşam kalitesini bozacak seviyelere ulaştı. Psikiyatri Uzmanı Enver Aydın Güzeloğlu, pandemi sürecinde meydana gelen kaygı ve korkunun hayatımızın işlevselliğini bozacak bir seviyeye geleceğini belirtti.

Koronovirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte meydana gelen ölüm korkusu insanların günlük yaşantısını nerendeyse tamamen değiştirdi. Bazı insanlarda ise bu ölüm korkusu yaşam kalitesini bozacak seviyelere geldi. Bu süreçte insanlar yakınlarına virüs bulaştırma endişesiyle daha çok evlerinde kalarak insanlarla ilişkilerini sınırlandırdı.

Pandeminin bütün dünyadaki insanların rutinlerini bozduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Enver Aydın Güzeloğlu, hastalanma korkusunun insanların yaşam kalitesini bozduğunu söyledi. Güzeloğlu, “Pandemide ölüm korkusu dediğimiz bir süreç meydana geldi. Bunun beraberinde getirdiği kaygı ve korku ile birliktelik insanların yaşam kalitesi bozuldu. Bu da insanların yeni bir yaşam modeli geliştirmesine sebep oldu” diye konuştu.

Pandemi sürecinde insanların hem toplumsal hem de ailevi olarak endişelerinin arttığının altını çizen Güzeloğlu, “Pandemide meydana gelen endişeler, evlerimizin içerisinde kalmamız ve kapalı ortamlarda daha az bulunup etraftaki insanlarla ilişkilerimizin sınırlanmasına sebep oldu. Bu sebeple de kendi içimizdeki özgürlüğümüzü kısıtlayan bir sürece girdik. İnsanın korkması ve kaygı yaşaması çok doğal bir durum. Biz kaygı ve korkuyu hayatımızın işlevselliğini bozacak bir seviyeye getirdiğimizde bu hastalık dediğimiz bir boyuta geliyor” ifadelerini kullandı.

Psikiyatri Uzmanı Enver Aydın Güzeloğlu, vatandaşların covid kurallarına uyması gerektiğini ifade ederek, hijyen takıntısının da sorun haline gelebileceğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu