Siyaset

Özhaseki: “Bazı Şehirlerde Sanayiyi Suriyeliler Ayakta Tutuyor”

KAYSERİ,(BGC)-AKP’li Yasin Aktay’ın “Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker” ifadeleri ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki AKP’li Özhaseki, TV Kayseri’de katıldığı programda Suriyeli ve Afgan göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, “Bizim yanımızda şimdi bir arkadaş çalışıyor. Arapçası, İngilizcesi var ve bizim dış ticaretimize bakıyor. Çocuğu da bizimle çalışıyor. Çok zor dönemlerden geçmişler. Bunlar duvarları aşıp gelmiş. Allah kimseyi vatansız bırakmasın bu çok zor bir şey. Orada milyonlarca insan dışarıya kaçmış. Son dönemde orada insanların başına bombalar yağdırdılar. Bu insanlar oradan kaçtığı zaman ne yapacaksınız? Yarın bir gün tarih önünde nasıl hesap vereceksiniz?” diyerek bu insanların sevk ve idaresi kolay olmadığını ifade etti.

Konuşmasının devamında mültecilerin bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tuttuğunu söyleyen Özhaseki şu şekilde konuştu:

“Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüz binlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor. Asayiş yönünden de öyle. Bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Her toplumun içerisinde iyisi de olur, kötüsü de olur. Gelenler içerisinde mutlaka olumsuz insanlar da vardır. Bunların sayı olarak suç işleme oranı bizden çok yüksek değil. Şu ana kadar da herhangi bir sıkıntı doğmadı. Bu insanların ekonomimize de katkıları var. İçlerinde okumu tahsilli olanlar da var.”

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da, mültecilerle ilgili “Çok önemli bazı yerlerden Suriyelileri bir çekin, Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu