Site Kapak Fotoğrafı (7)

Özel çocuklardan özel gösteri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özkar Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören minikler, 3 Aralık Dünya Günü kapsamında gösteri düzenledi. Programda konuşan AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, “Ne yapılsa azdır çünkü engelliler toplumun önemli bir kesimini teşkil ediyor. Bu şehre, bu ülkeye, bu millete katkısı azımsanamayacak derecede önemli bir yüzdeyi teşkil ediyorlar. Tabii nüfusumuz arttıkça engelli sayımız da artıyor. Bununla beraber tıbbi imkanlar, eğitim imkanları da çok ciddi gelişme gösteriyor ama inşallah önümüzdeki yıllarda çok daha farklı, çok daha güzel projelerle engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılması için hep beraber vazife alacağız” dedi.

Özkar Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli gösteriler düzenledi. AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, program kapsamında yaptığı konuşmasında, “Ne yapılsa azdır çünkü engelliler toplumun önemli bir kesimini teşkil ediyor. Bu şehre, bu ülkeye, bu millete katkısı azımsanamayacak derecede önemli bir yüzdeyi teşkil ediyorlar. Tabii nüfusumuz arttıkça engelli sayımız da artıyor. Bununla beraber tıbbi imkanlar, eğitim imkanları da çok ciddi gelişme gösteriyor ama inşallah önümüzdeki yıllarda çok daha farklı, çok daha güzel projelerle engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılması için hep beraber vazife alacağız. Engellilerimizin eğitim görmesi hakikaten hepimizi mutlu ediyor. Emeği geçen tüm hocalarımıza, idarecilerimiz başta olmak üzere teşekkür ediyoruz. Çünkü biz evdeki çocuklarımızla bile zor bir ilgilenirken bu yavrularımızın eğitiminde rol almak, onların isteklerini yerine getirmek, onları eğitmek hakikaten çok zor bir iş. Çok sabır gerektiren, çok meşakkat gerektiren bir iş. Onun için hocalarımızın gerçekten hakkını ödenmez” diye konuştu.

Özkar Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Müdürü Bülent Köseoğlu ise, “Okulumuz 2006 yılında yapılıp devletimize devredilen bir okul, devlet okuluyuz. Özel eğitim uygulama okuluyuz dediğimizde toplum tarafından ücretli özel öğretim kurumu olarak algılanmaktayız. Devlet okuluyuz. Orta ve ağır zihinsel engelli, orta ağır otizm spektrum bozukluğu tanısı konan çocuklarımızın eğitimini üstlenen bir kurumuz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü biliyorsunuz Birleşmiş Milletler kararıyla engelliler günü ilan edilen bir gün. Ülkemizde de bugün çeşitli anma etkinlikleri yapılıyor, biz buna kutlama demeyelim, anma etkinliği diyelim. Bir farkındalık, toplumda bu çocukların, bu öğrencilerin dezavantajlı bireylerin kaynaşması, bütünleşmesi kapsamında insanların her gün hatırlayacağı farkındalık günü olarak düşünüyoruz. Yine okulda yapılan çalışmaların öncesine dönecek olursak bizim çocuklarımızın zihinsel engel durumu olduğundan dolayı biz çalışmalarımızı her gün yapmak zorundayız. Yaklaşık 1 ay öncesinden başlayıp bugüne kadar her gün tekrar ettiğimiz çalışma ve prova süreçlerinden geçtik. Diğer akademik sınıflarda ilkokullar, ortaokullar, liseler, öğrenci bazında çalışmalar yapabiliyorsa ellerinden tuttuğunuzda, önlerinden gittiğimizde onlara mentor olduğumuzda bu çocuklarımız da yapabilir diye düşündük, yaptık. Şükürler olsun, gururunu taşıyoruz. Bu çalışmalarla birlikte toplumda biz de varız diyoruz. Her alanında, her katmanında, toplumda tek farkla bütünün bir parçasıyız demeye geldik ve bunu ısrarla söylemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen