Site Kapak Fotoğrafı (17)

Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 618 konutun temeli atıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi 2’nci Etap kapsamında 618 Adet Konutun Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, programda yaptığı konuşmasında, “Bizim belediyeciliğimiz 30 sene öncesine dayanıyor. Neredeyse 100’e yakın gecekondunun bulunduğu Kayseri vardı. İlk günlerde karşılaştığımız manzara şuydu, her gece iki, üç tane gecekondu yapılıyordu. Üzerinde hiç tapusu olmayan vatandaşlarımıza kaçak evler yapılmaması için proje başlattık. Gecekondunun önünü kestik, 50’ye yakın mahalleyi kendimize göre bulduğumuz birtakım formüllerle dönüştürdük, yepyeni konutlar haline getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile Oruçreis Mahallesi Keresteciler Sitesi Yanı’nda yapılacak olan Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi 2’nci Etap kapsamında 618 Adet Konutun Temel Atma Töreni’ne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Murat Cahid Cıngı, Sayın Bayar Özsoy, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, MHP Kayseri İl Başkanı Seyit Demirezen, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Gecekonduyu önlemek için 30 yıl önce çalışmalara başladıklarını vurgulayan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bizim belediyeciliğimiz 30 sene öncesine dayanıyor. Neredeyse 100’e yakın gecekondunun bulunduğu Kayseri vardı. İlk günlerde karşılaştığımız manzara şuydu, her gece iki, üç tane gecekondu yapılıyordu. Üzerinde hiç tapusu olmayan vatandaşlarımıza kaçak evler yapılmaması için proje başlattık. Gecekondunun önünü kestik, 50’ye yakın mahalleyi kendimize göre bulduğumuz birtakım formüllerle dönüştürdük, yepyeni konutlar haline getirdik. Yıllar önce başlamıştık, biz şehrimizi seviyoruz” dedi.

Bakan Özhaseki, Büyükşehir başta olmak üzere tüm belediyelerin kentsel dönüşüme devam ettiğini belirterek, “1994’ten beri Kayseri’de herhalde binlerce konutu değiştirip, dönüştürmüşüzdür. 50’den fazla mahalleri daha kentsel dönüşüm yasası yokken bulduğumuz formüller ile kendi başımıza değiştirdik. Şimdi de 24 yerde arkadaşlarımız Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar, İncesu hep devam ediyorlar. Allah kardeşlerimizden razı olsun. Ben de sonuna kadar yardımcıyım” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı ise, “Son 30 yılda olanları düşündüğümüz zaman hakikaten hayal edemediğimiz yerde olduğumuzu hepimiz görüyoruz. Tabii burada belediyelerimizin çalışmalarının yanı sıra sayın cumhurbaşkanımızın iktidara geldikten sonra özellikle TOKİ’yi hareketlendirmesi, TOKİ’yi çok büyük projeleri angaje etmesi mahalli idare ve merkezi yönetimin birlikte başardığı çok büyük işlere vesile oldu. TOKİ hakikaten ülkemizin en değerli kurumlarından biri olarak şehir ve ülkemizin kalkınmasında çok büyük pay sahibi oldu. Burada yapılan kentsel dönüşüm de ikinci etap itibariyle şehrimize hakikaten güzellikler getirecek, faydalar sağlayacak ve özellikle dikkat çeken husus olarak da 60 bin metrekarelik bir inşaat alanının yanında 80 bin metrekarelik yeşil alan olması, çok daha fazla memnuniyet verici bir gelişme. Artık pırıl pırıl, sağlam, depreme dayanıklı, yeşillikler içerisinde, çocukların nefes alabileceği, ailelerin gezip oynayabileceği, keyif yapabileceği bir toplu konut yönetimi sürdürülüyor ülkemizde” diye konuştu.

‘3 MİLYAR CİVARINDA BİR RAKAM İLE SADECE ORUÇREİS PROJESİNE YATIRIM YAPILIYOR’

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Kayseri denilince akla model belediyecilik gelir. Hep söylüyoruz Özhaseki Modeli ya da Kayseri Modeli sözünü hak ettiğini paylaşmak istiyorum. 1994 yılından beri kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaları ilk başlatan belediye olarak tanımlanabilir. Gecekonduya müsaade etmeyen, gecekonduları kaldırma yönündeki ilk imzayı atan Mehmet Özhaseki, Bekir Yıldız, Şükrü Karatepe üçlüsünün Eskişehir Gecekondu projesi ile öne çıkan ve ödüller alan bir projesinden söz ediyoruz. Sihirli iki kelimeden oluşan kentsel dönüşümü 30 yıl önce başlatan bir başkan ve şehirden söz ediyoruz. O açıdan biz kendisine minnet duyuyoruz. Şehrimizi geliştirmek, riskli alanları deprem yönetmeliklerine uygun olarak hayata geçirmek için etap etap gerek Büyükşehir’imiz gerekse ilçe belediyelerimiz ile el ele vermek suretiyle bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oruçreis’imizin birinci etabını 572 daire, 6 iş yerini teslim etmiştik. İkinci etapta işimiz o kadar kolay oldu ki birinci etaptaki yapılanları görünce bu mahallede oturan canlarımız, gönüldaşlarımız, bizleri seven, güvenen kardeşlerimizi bizim işimizi hızlandırdı, kolaylaştırdı ve ikinci etabı başlattık. 3 milyar civarında bir rakam ile bu şehrin sadece Oruçreis ile ilgili projesine yatırım yapılıyor. Bakanımıza özellikle Kayseri hassasiyeti ile teşekkür ederken, değerli TOKİ başkanı ve ekibine teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

TOKİ’DEN KAYSERİ’YE 50 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

TOKİ Başkanı Ömer Bulut da,Kayseri’de yatırım bedeli 50 milyar TL’lik 19 bin 515 konut, 240 tarım köyü, mobilyacılar sitesi, okul, cami, hastane ve millet bahçesi gibi çok sayıda hizmeti Kayseri’ye kazandırdıklarını, 572 konuta ilave olarak bugün 618 konutun da temelini attıklarını, Kayseri’nin şehircilik kültür birikimine uygun, depremlere karşı güvenli inşa edildiğini, 2025 yılının Mart ayına teslim etmeyi planladıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından dualar eşliğinde butona basılarak projenin temeli atıldı.

1
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 618 konutun temeli atıldı