Güncel

“Organize sanayideki fabrikalarımızın hepsi eleman arıyor”

KAYSERİ (1HA) – Altınaks Mobilya ve Tarlasan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Tarla, gelişen teknoloji ve Türkiye’de yaşanan işçi sorunuyla alakalı konuştu. Tarla, “Şu anda bile bütün organize sanayideki fabrikalarımızın hepsi eleman arıyor. Türkiye’nin her yerinden aranıyor. Çünkü insanlar üretimi yapsa ürünü zaten satacak, üretemediği için de satamıyor” dedi.

Altınaks Mobilya ve Tarlasan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Tarla KayseRadar ve Radyo Radar’dan canlı olarak yayınlanan ‘Bunu Da Konuşalım’ programına konuk oldu. Gazeteci Erdinç Teğmen’in sorularını cevaplayan Tarla, Kayseri’de başarıyı yakalamanın zor olduğunu, ormanı ve denizi olmayan bir şehirde başarıya koşmak için sürekli çalışmak gerektiğini söyledi. Dünyadaki teknolojinin sürekli değiştiğini ve buradaki hedeflerin asla bitmeyeceğini söyleyen Tarla, “Bizdeki makine yatırımı çok önemli. Dünyanın en son teknolojilerini şu anda fabrikamızda uyguluyoruz. Piyasada da bizi hep öyle biliyorlar. Farklı iş yapar, teknolojik iş yapar olarak biliyorlar. Biz dünyanın bu işi yapan büyük ülkeleri Çin gibi birçok ülkeye giderek yeni teknolojileri araştırıyoruz. Ardından Türkiye’ye makine ekipmanını getiriyoruz. Bu ekipmanı kurup üretime geçiyoruz. Bu da dünyaya satış anlamına geliyor. Türkiye’de faydalı bir birey olmak için sadece asker polis olmak gerekmiyor. Bizim ecdadımızda bu ülkede çok fedakârlıklar yapmış. Biz sanayiciyiz bizim işimiz çalışmak, üretmek. Üretmek ne demek yani biz askerimize de polisimize de devletimize de destek oluyoruz. Bizim işimiz bu… İşimiz de bu olduğu için elbette ki ekonomimizin güçlü olması, çarklarımızın iyi dönüyor olması lazım. Bu konuda bizim görevimiz çalışmak. Biz çalışacağız, istihdama, ihracata katkıda bulunacağız. Hedeflerimizi her zaman ilerde tutmak zorundayız” şeklinde konuştu.

‘SANAYİCİLER OLARAK MACERA ARAMIYORUZ’

Şu an organize sanayideki fabrikaların işçi eleman aradıklarını dile getiren Tarla, “Dünyada sığınmacı olarak çalışmak için Türkiye’ye gelen insan kadar yine getirilse çalışacak insan gelse de çalışacak kişiye ihtiyaç var, elemana ihtiyaç var. ‘Türkiye’yi aç bıraktınız, Suriye’den insan getirdiniz’ diye bağıran insanlar eğer ticaretle uğraşıyorsa, art niyetli değilse git ona sor bugün yanına çalıştıracak adam arıyordur. Çünkü ihracata dayalı iş yapamıyor şu anda, eleman bulamadığı için yapamıyor. Şu anda bile bütün organize sanayideki fabrikalarımızın hepsi eleman arıyor. Türkiye’nin her yerinden aranıyor. Çünkü insanlar üretimi yapsa ürünü zaten satacak, üretemediği için de satamıyor. Ben inanıyorum ki ihracat rakamları bu olmayacak. İnan bizim iş gücüne, çalışacak elemana ihtiyacımız var. Bunun bir mağazada çarşıda oturarak göremezsin, gerçekleri görmek istiyorsan organizeye gidip 3 tanesine soracaksın bunlar çok önemli gerçekler. Bizim hayatımızın gerçekleri var. Sanayiciler olarak macera aramıyoruz. Biz ticaret yapmak, çalışmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu