Mustafa Kemal Atatürk vefatının 85’nci yılında anıldı

Fotoğraflı (3)

Kayseri’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 85’nci ölüm yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Saat 09.05’te 2 dakika boyunca sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 85’inci vefat yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda anma töreni gerçekleştirildi. Törene, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Haldun Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, müdürler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Tören Atatürk’ün vefat yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Saat 09.05’te siren sesleri eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bayraklar yarıya indirilirken, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
Törenin ardından açıklamalarda bulunan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da Cumhuriyet’imizin kurucusu, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için Türkiye’nin tüm meydanlarında olduğu gibi Kayseri’de bu meydanda da atamızı anmak için toplandık. Her 10 Kasım’da bu saatlerde tüm memlekette olduğu gibi Kayseri’de de büyük bir hüzün var. Büyük fedakârlıklarla, büyük mücadelelerle vatanın düşman işgalinden kurtarılışı, Cumhuriyet’in ilanı ve 85’inci yılında ebediyete irtihal eden atamızı rahmetle, minnetle anıyoruz. Buradan Kültür Müdürlüğü’nde atamızı anmak için öğrencilerimizin düzenlediği programa geçeceğiz, gün boyu okullarda da atamızın fikirlerini, bıraktığı eserleri, özellikle Cumhuriyet’imizi, bağımsızlığımızı anlatan sunumlar, programlar, törenler olacak. Cumhuriyetimizin kurucusu banisi, önderimizi rahmet, minnetle anıyorum” dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnetle anıyorum. Vefatının 85’inci yıl dönümü vesilesiyle tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de saat 9’u 5 geçe yine onu andık, yine onu anımsadık. Böylece bir bakıma bağlılığımızı, minnetimizi bildirmiş olduk, rahmetle anıyorum. İnşallah onun önerdiği çağdaş uygarlık düzeyine çıkma doğrultusunda ülkemizi eserlerle, yatırımlarla donatarak, insanlığın huzurunu, konforunu, rahatını önemseyerek, dünya barışına da katkı sağlama bağlamında ülkemizin yapacağı çalışmalara her zaman destek vererek yolumuza devam diyor, tekrar rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version