Fotoğraflı (6)
5:17

Müdür Dursun: “Müze Haftası, çeşitli etkinlik ve konserlerle kutlanacak”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Müze Haftası’nda Kayseri Kalesi içerisinde bulunan Kaleiçi Müzesi’nde özel sergi açılışı gerçekleşti. Sergi açılışında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun: “bütün müzecilerin haftasını, meslektaşlarımın haftasını kutluyorum. Aynı zamanda bütün vatandaşlarımızı müze haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere beklediğimi de eklemek istiyorum” dedi.

Kayseri’de Uluslararası Müze Haftası kapsamında birçok etkinlik düzenleniyor. Kayseri Kalesi içerisinde bulunan Kaleiçi Müzesi’nde de 7 buçuk milyon yıllık fosil örneklerinden alınan emitasyon çalışmaları da sergileniyor. Açılışı gerçekleştirilen müzedeki sergi açılışına ise, Kayseri Vali Yardımcısı Adnan Türkdamar ve Adnan Tezcan, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ile birlikte protokol üyeleri, Arkeoloji Müze Müdürü Gökhan Yıldız katıldı.

Müzedeki sergi açılışında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, müze haftası kapsamında çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini aktardı. Dursun, “Bunların başında geçici sergilerimiz var, girişte de görmüşsünüzdür. Özellikle Yamula Barajı çevresinde taşına kadar uzanan ve Kızılırmak Havzası’nda açığa çıkarılan 7,5 milyon yıllık örneklerden alınmış ve yapılmış emitasyon gibi bu tarz örnekler var. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımız iş birlikleri kapsamında çeşitli etkinliklerimiz olacak. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’yle yaptığımız bir heykel sergisi var. Konserlerimiz olacak, müzemizin deposunda olan teşhirde olmayan bazı örnekler hafta kapsamında sergiye çıkarılacak. Ve bunun yanı sıra alanında uzman hocalarımızla üniversiteli akademisyenler, araştırmacılar, yazarlarla beraber hafta kapsamında çok çeşitli ve özellikle şehrimiz tarihiyle ilgili konular konuşacağız. Mesela bugün Kültepe Kazı Başkanı Fikri hocamız bize Kültepe’yle ilgili bilgiler verecek. Celil Aslan hocam Kayseri’deki Türk- Kültür mirasıyla ilgili bilgiler verecek. Hafta kapsamında şehrimiz ve çevresiyle ilgili çeşitli bilgiler verecek. Bu kapsamda bütün müzecilerin haftasını, meslektaşlarımın haftasını kutluyorum. Aynı zamanda da bütün vatandaşlarımızı hafta kapsamında düzenlenecek etkinliklere beklediğimi de eklemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘HAFTA KAPSAMINDA VATANDAŞLARIMIZ FARKLI ETKİNLİKLER BEKLİYOR’

Arkeoloji Müze Müdürü Gökhan Yıldız, 1946’dan itibaren tüm dünyada kutlanan Uluslararası Müzeler Günü’nün 18 Mayıs tarihinden, 24 Mayıs’a kadar farklı etkinlikler şeklinde ziyaretçilerin kullanımına ve faydalanmasına ilişkin hazırlandığını aktardı. Müdür Yıldız, “Büyükşehir Belediye’mizin destekleriyle birlikte ayağa kaldırılması yapılmış olan Yamula Fosil Lokolotileleri kazısında bulunmuş 7,5 milyon yıllık hayvan familyasına ilişkin farklı örnekleri gelen ziyaretçilerimiz görebilecekler. Aynı zamanda bu hafta kapsamında özel olarak hazırlamış olduğumuz uzun yıllardır farklı hizmetler veren Sikkelerimizin daha modern tarzda dizaynları ve yeni sikkelerle birlikte hazırlanmış biçimde olması. Bundan sonra yaklaşık on yıldır gelen ziyaretçilerimizin istifade edemediği 2 adet çocuk nu muzunda bu dönemle birlikte yeniden sergilenmeye başlayacak. 7 bin yıllık kadim bir uygarlığa, medeniyetlerin adeta kavşak noktası olan şehrimizin birçok döneme ilişkin olarak önemli kültür varlıklarını müzemizde sergilemekteyiz” dedi.

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümünde Öğretim Görevlisi olan ve müze de öğrencileriyle birlikte sergi çalışmalarında yer alan Recep Özer ise, “Müzeler haftası kapsamında bizimde bölüm olarak öğrencilerimizle bir sergi çalışmamız oldu. ‘Ortak Hafıza Anadolu’ diye bir konu seçtik. Burada yapılan çalışmaların birçoğu da müzedeki eserlerden esinlenerek öğrencilerin yapmış olduğu farklı malzemelerle deneler, kendi sanatsal çalışmalar” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen