Ekonomi

Mobilyacılar, Hammadde Zamları ve Lojistik Sıkıntısından Dertli

KAYSERİ, (BGC)- Kayseri Mobilya Sanayiciler Derneği (KAYMOS) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, hammadde fiyatlarının yükselmesi, döviz kurundaki yukarı dalgalanma ve lojistikte yaşanan sıkıntıları değerlendirdi. Yalçın, “Faizin yüksek olması hem ülke açısından hem de sektör açısından doğru olandır” açıklaması yaptı.
KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, hammadde fiyatlarının yükseldiğini söyleyerek, “Faizin yüksek olmaması gerek. Faizin düşük olması ülke, sektör ve ticaret açısından çok önemli. Faizin yüksek olduğu ülkelerde ticaretin düşük olduğu görülüyor. Ülkemiz de bu süreçten geçiyor, dünya genelinde covidden dolayı tüm dünyada ayrı bir sıkıntı var. Avrupa’da da enflasyon rakamları çok yüksek, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde yansıtılan enflasyon oranı ile yaşanan enflasyon arasında en az 2-3 kat fark var. Hammadde konusunda kurlarda ciddi bir artış olmasıyla piyasadaki enflasyon, açıklanan enflasyon oranından daha yüksek hissediliyor” şeklinde konuştu.
“ÜLKEMİZ ADINA EKONOMİK BİR SAVAŞ İÇERİSİNDEYİZ”
Başkan Mehmet Yalçın ana hammaddelerin Dolar Euro kurlarıyla alındığı için fiyatların bu oranda artış gösterdiğini kaydederek, “Milli mücadeledeyiz. Çanakkale’de verilen savaş neyse bugün ülkemiz adına ekonomik bir savaş içerisindeyiz. Sürecin içerisinde yabancı güçler bize savunma sanayinden veya askeri güçten vuramayınca ekonomik güçten vurmaya çalışıyor. Şunu da net bilmek lazım ki bu sadece Türkiye için yaşanan bir süreç değil” dedi.
“KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMAK OLAYINA DÖNÜŞECEK”
Asgari ücrette sürekli zam konusunun gündemde tutulduğunu belirten Yalçın, “Asgari ücrete zamdan ziyade, hammadde ve temel yaşam malzemelerindeki zamların düşürülmesi konuşulmalı. Ocak ayında asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte temel tüketim ve gıda maddelerine de beraberinde zam gelecek. Bu durum, kaşıkla verip kepçeyle almak olayına dönüşecek” dedi.
“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ LOJİSTİK”
Türkiye’nin büyüdüğünü ancak lojistik alanında ciddi bir sıkıntı olduğunu belirten Yalçın, “Şu anda tekerlekli taşıma araçları tırlarda, karasal araçlarda ve konteynırlarda ciddi bir sıkıntı var. Gelecekte bu işi çözmenin yegâne yolu milli ve yerli denizcilik işletmesi. Kendi işimizi kendimiz yapmadığımız sürece bu işin bir çözümü yok. Biz bugünleri büyüyerek atlatırsak sürdürülebilir ekonomi olacaktır. Çünkü biz hazır olarak, üretici olarak büyüdüğümüz zaman gelecek sene hammadde ihtiyacı bu oranda büyüyecek” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu