Milletvekili Çopuroğlu, “Dijital ihale sayesinde daha şeffaf bir satış sağlanmış olacak”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yediemin Otoparkında bulunan araçları gündeme getiren AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, “1 milyondan fazla araç tabiri caizse çürütülmeye terk ediliyor. İnsanların borçları artarken Yediemindeki araçların fiyatı bekledikçe düşüyor. İkinci el otomobil fiyatıyla ilgili bir arz oluşturunca fiyatların geri gelme durumu var. Akabinde hükümetin alamadığı paraları alabilme şansı olacak. Birde bu araçlar dijital ihaleyle satışa çıkartılacak. Dijital ihale sayesinde daha şeffaf bir satış sağlanmış olacak” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında Kayseradar Ankara stüdyosunda ‘Yol Açık’ programına katılarak Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı. Çopuroğlu, Yediemin Otoparkında bulunan araçlar ve pompalı tüfekle ilgi olan süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yediemindeki araçları gündeme getiren Milletvekili Çopuroğlu, “Yedieminde bulunan 1 milyondan fazla araç tabiri caizse çürütülmeye terk ediliyor. İnsanların borçları artarken Yediemindeki araçların fiyatı bekledikçe düşüyor. Birde ikinci el araba fiyatlarında ciddi manada fiyat artışlarının olduğu bir dönemde bu kadar aracın piyasaya sürülmesinin bir karşılığı olacak. Buradaki 1 milyon aracın hepsi iyi durumda olmayabilir. Ama iyi durumda olduğunu bildiğimiz yüzlerce araç var. Bu durumu 4 Ekim 2023 tarihinde Adalet Bakanımıza iletme fırsatımız oldu. Tabi bu borçlu-alacaklı olan 2 kişinin arasındaki ticari bir faaliyetin ötesinde bir anlam ifade ediyor. İkinci el otomobil fiyatıyla ilgili bir arz oluşturunca fiyatların geri gelme durumu var. Akabinde hükümetin alamadığı paraları alabilme şansı olacak. Birde bu araçlar dijital ihaleyle satışa çıkartılacak. Dijital ihale sayesinde farklı bir şehirdeki biri araç almak istediğinde bir fiyat verdiğinde daha şeffaf bir satış sağlanmış olacak. Yediemindeki araçların fiyatını hesaplayanlar 25 milyar doların üstünde bir rakama tekabül ettiğini söylüyor. Bu konuyu ilettiğimizde 20 gün kadar bir süre içerisinde hızlı bir şekilde hareket etti Sayın Bakanımız. Daha sonraki zaman dilimlerinde farklı konularda bekleyen ürünlerle alakalı mesela gümrüklerde bekleyen ürünlerle alakalıda zaman içerisinde gelişmeler olur. Bu işinde nasıl olduğunu anlatmak gerekirse birinci önceliğimiz vatandaşı iyi dinlemek odu” diye konuştu.

‘KAYSERİ’DE JEOTERMAL SERA ORGANİZE BÖLGESİ KURULUYOR’

Kayseri’de kurulacak olan Jeotermal Sera Organize Bölgesi’nin sürecinin yavaş ilerlediğini ve konuyla ilgili Tarım Bakanlığı ile görüştüğünü belirten Milletvekili Çopuroğlu, “Türkiye gündemini ilgilendiren 25 milyon dolarlık bir çalışmayla ilgilendiğiniz zaman ‘özellikle neyle ilgileniyorsunuz diye sorabilirsiniz’ sonuçta emekli maaşı da 15 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu. Bu konuda özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ciddi manada açıklama durumundalar. Kayseri’de jeotermal Sera Organize Bölgesi kuruluyor. Bu süreçte bir yavaşlama var. Konuyu Tarım ve Orman Bakanımıza izah ettiğimizde bakanımız bunu değerlendirmeye alacaklarını ifade etti. Yanı başımızda sıcak su kaynakları var. Jeotermalle ısıtma ve bundan sera gazı elde edip ürün üretmek ardından da ihraç etmek o bölgedeki insanımıza iş imkanı sağlayacak. Bizim içinde ihracat olmuş olacak. Yatırımcılar gelecek” ifadelerini kullandı.

Pompalı tüfeklerinde tabancalar gibi ruhsata tabi tutulması gerektiğini konuyla ilgilide bir önerge hazırlığında olduklarını ifade eden Milletvekili Çopuroğlu, “Pompalı tüfekler aslında toplumun ciddi manada haberdar olduğu ve müdahale edilmesi gerektiğini düşündüğü ciddi bir konu. Çünkü binlerce insanın bilerek ya da gayri ihtiyara ölmesine ya da yaralanmasına sebep olan bir unsur. Bununla alakalı süreçte nasıl ki tabancada ruhsat alma süreci varsa benzer bir hususunda pompalı tüfekler için yapılmasını düşünüyoruz. Bununda temelinde şu var ‘doğru adımları doğru zamanda atmanız gerekiyor’. Bununla alakalı da hem adalet bakanımıza hem de içişleri bakanımıza bilgiyi verdik. Buradan gelecek sonucu bekliyoruz. Birde konuyla alakalı avukat arkadaşlarımız bir önerge hazırlıyor. Onu bekliyoruz” diye konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Milletvekili Çopuroğlu, “Dijital ihale sayesinde daha şeffaf bir satış sağlanmış olacak”