Özel HaberSağlık

Mide botoksu ile 6 ayda 20 kilo vermek mümkün

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Fazla kilolarından şikayetçi kişilerin mide botoksu yaptırarak kilo verebileceğini belirten Gastroenteroloji Doç. Dr. Nuh Mehmet Büyükberber, mide botoksunun spor ve diyet eşliğinde yürütüldüğünde yaklaşık 20 kilogram verilebileceğini söyledi.

Özel Tekden Hastanesi Gastroenteroloji bölümü Doç. Dr. Nuh Mehmet Büyükberber, kilolu olmanın bir hastalık olduğunu söyledi. Yüksek kilonun insan sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Büyükberber, kilo vermenin çok fazla yöntemleri olduğu dile getirdi. Mide botoksu uygulamasının da bu yöntemlerden birisi olduğunu anlatan Büyükberber, “Mide botoksu, özellikle genç bayanlara, 25 yaş üzeri ve 60 yaş altı hem kadın hem erkeklerde kullanılabilen bir tedavi metodudur. Botoks, özellikle kırışıklık ve vücutta bir takım plastik cerrahi ve cildiyenin kullanmış olduğu bir malzemedir ve yan etkisi yoktur. Yan etkisi olduğu takdirde gereken tedaviyi uyguluyoruz. Amacımız midedeki kasları botoksla felç etmektir. Mide kaslarına botoks uygulanıyor ve böylece mide kasları felç oluyor. 6 ay boyunca da etkisi sürüyor. Bu da midedeki hareketleri azaltarak alınan gıdaların midedeki boşaltım süresini uzatıyor. Bu durum doygunluk hissi veriyor ve kişi yediği yemeklerin 3’te 1’ini yiyebiliyor. Böylece kilo veriliyor” dedi.

‘6 AY SONUNDA İLACIN ETKİSİ GEÇİYOR, MİDE ESKİ HALİNE DÖNÜYOR’

Mide botoksu tedavisinde 6 ay boyunca midenin kaslarının felç kaldığını ancak süreç sonunda midenin eski haline döndüğünü ifade eden Doç. Dr. Büyükberber, “Mide botoksunun, diğer tedavilerde olduğu gibi herhangi bir yan etkisi olmaz. Mide balonunda yan etkiler az ancak şişkinlik hissi olur. Mide botoksunda bu şişkinlik hissi yok, kişi az yiyor ve çabuk doyuyor. 6 ayın sonunda ise bu ilacın etkisi kaybolduğu için mide kasları eski haline geliyor. Botoks uygulaması, diyet ve sporla desteklendiğinde yaklaşık 20 kiloya kadar kilo verdirir. Bu tedavi yöntemi, genç kadınlar, ameliyattan korkan obez kişiler için uygulanabilmektedir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu