Mehmet Özhaseki: “Kıyamet Kopacaksa Bile Bir Fidan Dikmek Gerekir”

FİRARİ HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ - 2021-11-06T184708.506

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından düzenlenen fidan dikme etkinliğine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Bizim kültürümüzde kıyamet kopacakken bile elinde bir fidan varsa dikmek emredilir” dedi.
Kayseri’de daha yeşil bir ortam oluşturmak amaçlı etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda KTO tarafından düzenlenen fidan dikme etkinliğine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, etkinlikte yaptığı konuşmada Kayseri’nin daha yeşil bir ortama bürünmesi için çalışmalar sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.
‘BİZLER AĞAÇ KESMEYE ÇOK MERAKLI BİR TOPLUM HALİNE GELİYORUZ’
Erozyon yaşanmasına engel olmak ve daha yeşil bir alan için yapılması gerekenlere değinen Özhaseki, “Bizim kültürümüzde kıyamet kopacakken bile elinde bir fidan varsa dikmek emredilir. Bizler ağaç kesmeye çok meraklı bir toplum hale geliyoruz. Erozyona neredeyse bir Kıbrıs adası büyüklüğünde toprak gider ve birçok insan bunu seyreder. Bunlar da bizim kendi içimizde konuşmamız gereken, öz eleştiri yapmamız gereken ortam diye düşünüyorum. Dün yemyeşil ormanlardan, o akan şırıl şırıl sulardan, sebze ve meyve bahçelerinden, bugün bu ortama neden geldik? Böyle bir kültürümüz varken, kutsal kitabımızda ve hadislerde durmadan bu teşvik edilirken niye bu hale geldik? Galiba işimize geldiği gibi yaşıyoruz. Yapılması gereken çok basit. Birincisi, asla kirletmeyeceğiz, israf etmeyeceğiz ve tabiatı tahrip etmeyeceğiz. İkincisi de yavaş yavaş ağaç dikeceğiz ve onaracağız. Çevremizi güzelleştireceğiz. Ne zaman ki biz insanoğlu dengeyi bozuyoruz, işte tabiattaki afetler, felaketler ard arda gelmeye başlıyor. Adete tabiat insanoğlundan intikam alıyor. Biz bozmazsak hiçbir sorun olmayacak. Bu da bizim kulağımıza küpe olması gereken en önemli nokta diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
‘ÖNCEKİ YILLARA GÖRE ORMAN VARLIKLARI HEKTARI ARTIŞ GÖSTERDİ’
Türkiye’de ki orman varlıklarının günümüzde artış gösterdiğini belirten Özhaseki, “Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü’nün hazırladığı bir rapor var. Türkiye’de ki orman varlıkları artmış mı artmamış mı diye. 2002 yılında Türkiye’de ki orman varlıkları 20.7 milyon hektar, bugün ise 23 milyon hektardır. Ağaçlandırma olarak ise yine aynı belgeye dayanarak söylüyorum; Türkiye, Avrupa birincisi ve Dünya 4’sü olarak geçiyor. Kayseri’de belediye başkanlığı yaptığım dönem içerisinde buna özen gösterdim. Ağaçlandırma çalışmalarında bir elin parmakları kadar olan ve ne yazık ki mafya işgali parklardan bugüne baktığımızda 2 bine yakın parkımız var. Ama böyle kalmamalı ve daha da fazla olmalıdır bu iş. Bunun içinde gayret hem şahıslara, hem ticaret odası gibi kurumlara hem de belediyelere düşüyor. Her bir gayreti değerli buluyor, arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ellerine sağlık diyorum” şeklinde konuştu.

Exit mobile version