Korona Virüs

Maske zorunluluğu kalkacak mı?

Salgında mücadelede yeni yol haritası belirleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilere açıklama yaptı.

Batı Avrupa’da maske zorunluluğunun kaldırılmasının ardından aynı uygulamanın Türkiye’de ne zaman hayata geçeceği merak konusu oldu.

Bakan Koca, salgınla mücadelede yeni dönem için bir hafta sonrayı işaret etti.

“Gelecek hafta çarşamba veya perşembe günü bir basın toplantımız olacak. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonra neler yapılacağına ilişkin süreci anlatacağız. Maskelerin ne zaman çıkacağı konusu da dahil olmak üzere bundan sonra neler yapılacağını net bir şekilde ifade edeceğiz.” dedi.

Bakan Koca, omicron varyantına bağlı vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüşe geçeceğini belirterek “Vaka sayısı geçen hafta sonu itibarıyla pikini yapmış oldu. Önümüzdeki hafta daha aşağı doğru düşeceğini tahmin ediyoruz. Hastaneye yatışlar yüzde 28-30 kadar azaldı. Yoğun bakıma yatış da yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin düşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı TURKOVAC’ın Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını belirterek, TURKOVAC’ın pazartesiden itibaren devlet hastanelerinin tamamında uygulanacağını açıkladı. Koca: “Gelecek haftadan itibaren sadece eğitim-araştırma veya şehir hastaneleri değil, ilçeler de dahil olmak üzere her devlet hastanesinde uygulanmaya başlayacak. Martta da omicron varyantına yönelik TURKOVAC aşısını tamamlamayı düşünüyoruz.” dedi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu