Mali Müşavir Ali Rızvan: “Yeni işletme açacak gençler, devlet desteklerinden faydalanabilir”

Site Kapak Fotoğrafı (10)

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Mali Müşavir Ali Rızvan, yeni iş yeri açmak isteyen gençlerin, KOSGEB’den para desteği, SGK’dan sigorta muafiyeti ve Maliye’den vergi istisnası desteklerinden faydalanabildiğini söyledi.
Kayseri’de Mali Müşavir Ali Rızvan, iş yeri açmak isteyen gençlere devletin birçok destek sağladığını ifade etti. 18 – 29 yaş arası kişilerin yeni kuracağı işletmelerine ne tür destek alabildiğini anlatan Rızvan, “Kendi işinin patronu olmak isteyen 18-29 yaş arasında kadın – erkek herkes KOSGEB başta olmak üzere gerek SGK gerekse de Maliye açısından çok ciddi hibeler alabilir. Kısaca bahsedecek olursak; KOSGEB iş yeri açtın diye 5 bin lira destek vermektedir. SGK yeni iş yeri açtın diye 1 yıl boyunca BAĞ-KUR’unu ödemektedir. Maliyenin ise işletmeni açtın 1 yıl boyunca 75 bin lira, kalan 2 yılda da yine 150 bin lira sizlere vergi istisnası vereceğim diye durumları vardır” dedi.
İŞ YERİ AÇACAK GENÇLER HANGİ YOLLARI İZLEMELİ?
Mali Müşavir Ali Rızvan, iş yeri açacak gençlerin hangi yolları izlemesi gerektiği konusunda da açıklamalarda bulundu. Rızvan, “Bunun için KOSGEB veri tabanına kaydolmaları, işletmelerini mükellefiyet olarak başlatmaları ve BAĞ-KUR ile Maliye’ye ‘ben genç girişimciyim, işe başladım ve desteklerden yararlanmak istiyorum’ diyerek müracaat etmeleri gerekiyor. Bu çok basit bir dilekçeyle halloluyor. BAĞ-KUR açısından 1 yıl devlet karşılıyor. Maliye açısından da 3 yıl boyunca toplamda 225 bin liralık bir vergi istisnası söz konusudur. Bu da yeni iş yeri açacaklar için güzel bir durum” diye konuştu.
E-TİCARET ŞİRKETLERİ REVAÇTA
Gençlerin ağırlıklı olarak son zamanların yükselen yatırım sektörlerinden e-ticaret alanına yöneldiğini de belirten Rızvan, devlet desteklerinin bu alanı da kapsadığını vurguladı. Rızvan, “Son zamanlarda açılan yüzde 70 işletme e-ticaret üzerine. Bu bağlamda da gençlerin, yeni işletme açacakların bunlara yönelmeleri bu saymış olduğum üç desteğin de yine bu e-ticareti de kapsadığını bilmelerini istiyorum” diye konuştu.

Exit mobile version