Mahmut Şahin; Piyasa Mayın Tarlası Gibi

Vali Günaydın_ Eş, dost, akrabadan kaynaklanan vakalar önemli noktada (80)

 

KAYSERİ,(BGC)-15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nde Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Mahmut Şahin tüketicilerin gününü kutladı. Tüketiciler ne kadar çok alışveriş yapsa da haklarının çoğunu bilmedikleri için mağdur duruma düştü. Aldığı üründen memnun kalmayan tüketici, haklarını ve nereye başvuracağını bilmediği zaman mağduriyet daha da artıyor.

Tüketici hakları gününü kutlayan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Mahmut Şahin,’ Bu günde tüketicilere güzel haberler vermek isterdik ama veremeyeceğiz. Çünkü tüketici hem mevzuatımız hem de halkımız çok da bu konuya hazır değil. Piyasayı düşündüğümüz zaman piyasa tüketiciler için mayın tarlası gibi, her tarafta tuzaklar dolu. Her gün 100 milyonlarca işlemin yapıldığı ülkemizde çok ciddi sorunların olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla her sene hakem heyetlerine müracatların her sene artarak devam etmesi gerekirken nedense her sene düşüyor. Bu da tüketicinin şikayet edip çözüm alacağı bütün yolların tıkandığını gösteriyor. Bu tıkıyanlar tüketicinin haklarını yiyen lobiler güçler. O güçlerin yasayı yapanların üzerinde etkisi daha fazla olduğu için maalesef tüketicinin önündeki engeller çoğaltılıyor tüketicinin hakları için kurulan hakem heyetleri dahi tüketicinin haklarını vermemek için çabalıyor. Birçok hakem heyeti satıcıların yaptığı savunmayı kopyalayarak karar olarak tüketiciye veriyorlar. Maalesef bu tüketici haftasında ben tüketicilerin bir kazancının olduğunu falan söyleyemeyeceğim. Tüketicilerin kendilerini kendilerini bir düzene çekmeleri gerekiyor. Haklarımızı öğrensek alışveriş yapmadan önce hakkımızı bilsek belki daha tedbirli olacağız ve ülke ekonomisine zarar vermeyeceğiz.’ diyerek hakların bilinmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Uzak Satışlarda Birçok Vatandaş Mağdur Oldu

Pandemi sürecinde uzaktan satışların artığını ve bununla beraber birçok vatandaşın mağdur olduğunu belirten Mahmut Şahin,’ Pandemi dönemi uzaktan satışlar arttı. Uzaktan satışlar artmadan önce biz uzaktan satıştan uzak durun diyorduk. Çünkü bunun yasal altyapısı yok. Yaptığınız alışverişlerde muhatabınız yok. Bizler uzaktan satışlardan uzak durun derken tüketiciler maalesef reklamlara etkisine kanarak çok ciddi paralar ödeyip zarar ediyorlar. Çünkü ürünler gelmiyor. Ürünler gelse dahi şikayette bulundukları zaman muhatap bulamıyorlar. Uzaktan satıştan bir ürün aldıysak mutlaka kapıda ödeme seçeneğini kullanalım. Çünkü kapıda ödediğimiz kurum kargodur, biz kargoyu bulabiliriz. Kapıda öderiz kargodan makbuzu alırız bir sorun yaşadıysak bedelini de kargodan alabiliriz. Uzaktan bir ürün istediysek şeffaf poşette istememiz gerekir. Çünkü şeffaf poşette ürünü görürüz ve gönül rahatlığıyla alırız. Bir ürün sipariş ediyorsunuz. Parasını ödemeden açamıyorsunuz. Parasını ödeyip açıyorsunuz ve sonra istemediğiniz bir ürünün geldiğini fark ediyorsunuz. Şeffaf poşette istiyoruz diye baskı yaparsak hem biz rahatlarız hem de satıcı firmanın bir itibarı olur. Bunu sağlayamıyorsak mutlaka uzaktan satışlarda kapıda ödeme isteyelim ve bu sayede kargoya ödeme yaptıktan sonra muhatap bulabiliriz.’ diyerek bu süreçte uğraşmamak için kapıda ödeme seçeneğinin önemli olduğunu ifade etti.

Tüketici Heyetleri Tüketicilere Bela Oldu

Tüketicilerin dikkat edip ve bilmesi gereken konulara değinen Tüketiciler Derneği Başkanı Mahmut Şahin,’ Tüketiciyi korumak için kurulan hakem heyetleri tüketicinin başına bela oldu. Heyetler satıcıyı koruyorlar. Mağazaların vitrininde küçücük yüzde 70′ varan indirimler yazıyor. Ama biz yüzde 70’i görüyoruz.’ diyerek bu olayla ilgili örnekler verdi.

Exit mobile version