Ekonomi

Mağdur olmamak için araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Araç kiralarken mağdur olmamak için merdiven altı araç kiralama işletmelerinden uzak durulması uyarısında bulunuldu.

Havaların ısınması, Kayserili gurbetçilerin gelmeye başlaması ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kiralık araçlara talep arttı. Okulların tatile girmesinin ardından bazı aileler de tatil planı yapmaya başladı. Bu dönemde aracı bulunmayanlar araç kiralama şirketlerinin kapısını çalıyor. Rent a car işletmecisi Bilgehan Ayaydın, mağdur olmamak için araç kiralarken bilinmesi gerekenler ve müşteri hakları hakkında bilgiler verdi.

Resmiyeti olmadan araç kiralama işi yapan çok sayıda işletme olduğuna dikkat çeken Ayaydın, “Şu anda araç kiralamak isteyen vatandaş gerçekten bu işi profesyonel yapan birinden almaları lazım. Araç kiralarken araçları kontrol edip, firma ismi gerçekten düzgün bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Kontratta dikkat edilmesi gerekenler ise, çoğu firma Rent a car kaskosu yapmıyor. Kiralayacak olanlar mutlaka bunu sorsun. Kaskonun olmaması muhtemel bir kazada müşteriyi mağdur ediyor” dedi.

Ayaydın, gelen müşterilerin işletme sahiplerinden sigorta poliçesi istemeleri gerektiğini de belirterek “Araç kiralarken esnaf şeffaf olacak ki müşteri de şeffaf olsun. Rent a car kaskosu olduğuna dair normal araç kaskolarında olduğu gibi poliçesi var. Poliçesine bakmak isteyebilirler bunlarda yüzde 2, yüzde 4 ve yüzde 10 gibi muafiyetleri oluyor. Ona göre bilgi alıp daha sağlıklı kiralama yapabilirler” ifadelerini kullandı.

‘ARAÇ KİRASI KADAR YAKIT MASFARI OLUYOR’

Kayserili gurbetçilerin gelmeye başlamasıyla birlikte fiyatlarda dalgalanma olduğunu söyleyen Ayaydın, Kurban Bayramı’yla da araçların fazla talep aldığını vurguladı. Ayaydın, “Yerli müşterilerimiz evini mi geçindirsin araç mı kiralasın? Geliyor buraya bir ücret veriyor bir o kadar da araca yakıt veriyor. Bu da insanları ister istemez etkiliyor. Şu anda piyasa biraz dalgalı, sebebi ise gurbetçi vatandaşlarımızın tatile geliyor olması. Bayramda talep çok fazla olduğu için hem gurbetçilerin geldiği tarihle bayramın bir araya sıkışması, araçları çok götürüyor. Bundan dolayı da fiyatlar yükseliyor” dedi.

Ayaydın aynı zamanda, şu anki piyasada orta düzey araç kiralarının ise günlük 400 lira ile 500 lira arasında değiştiğini ifade etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu