Sağlık

Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeli?

KAYSERİ,(BGC)-Kurban Bayramı kapıda ve et tüketimi artacak. Buna karşın sağlıklı ve düzenli beslenmek için bayram süresince ne yapılmalı? Diyetisyen Öznur Elmas, vatandaşlar için bayram zarfında neler tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Elmas, bayramda yapılan yanlışlardan birine değinerek konuşmasına başladı: “Kurban Bayramı’nda yapılan en büyük hatalardan biri güne kahvaltısız başlamaktır. Oysa kahvaltı yapılmalı ve kahvaltından iki saat sonra ara öğün tüketilmelidir. Güne güçlü başlamak için saatlerce beklemek, zaten sabah saatlerinde düşük olan kan şekerinin daha da düşmesine ve besin tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle kurban etinin tüketimi için öğle ve ikindi öğünleri daha doğru olur.”

Etin nasıl pişirilmesi ve saklanması gerektiğini belirten Elmas, “Pişirilmesi esnasında, özellikle kalp ve damar hastalıkları olan bireyler için etin görünür yağlarından arındırılıp fazladan yağ eklenmemesi ve mümkünse etin kendi suyunda pişirilmesi daha doğru olacaktır. Ette en iyi verimi sağlayabilmek ve etteki demirin emilimini arttırmak için sofralarımıza birer kase yeşillikli salata eklememiz uygun olur. Et, kesiminden yaklaşık 24 saat sonra 0 ila 4 derece aralığında, buzdolabı sıcaklığında bekletilmelidir” diye konuştu.

Tatlı tüketimi için ayrı bir parantez açan Elmas, “Tatlı günde en fazla bir-iki dilim tüketilmelidir ve mümkünse sütlü tatlılar tercih edilmelidir” dedi.

Elmas, bayram süresince uygulanan programların kısmen dışına çıkılabileceğini vurgulayarak “Kurban Bayramı sınırlandırılmaması gereken bir dönemdir. Sevdiklerimizle tadını çıkarabileceğimiz tabaklarla bu süre zarfında kilo kontrolünü sağlayabiliriz. Herkese iyi bayramlar diliyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu