Güncel

Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde sona yaklaşıldı

KAYSERİ (1HA) – Anadolu’da en eski yazılı belgelerin keşfedildiği Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü’nde, modern donanımlarla tasarlanan ve bölge hakkında bilgi vermek amacıyla hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde sona yaklaşıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Anadolu’da en eski yazılı belgelerin keşfedildiği Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü’nde, modern donanımlarla tasarlanan ve bölge hakkında bilgi vermek amacıyla hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Kültepe’nin girişindeki bir noktada yer alacak ve yapımı son aşamaya gelen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan merkez hakkında bilgiler aldı. Burada açıklamalarda bulunan Büyükkılıç, Kültepe’de yapılan arkeolojik çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Büyükkılıç, “Kültepe bizim sevdamız. Burada değerli hocamızın başkanlığında yürütülen çalışmaları hepimiz biliyor ve takip ediyoruz. Burada, yapılan çalışmalarda ne oluyor, ne bitiyor, hem yerinde görmenin hem de sergideki eserleri paylaşmanın yanı sıra, bir bakıma da eğitim merkezi mantığında üniversitemizden öğrenciler geldiğinde onlara imkân vermek adına güzel bir çalışma yapılmış oldu. Hemşehrilerimizi ve ziyaretçi dostlarımızı bekliyoruz. Burada butik bir ziyaretçi merkezi ile Kültepe Kaniş Karum’daki yapılan çalışmalar ile ilgili rahatlıkla bilgi edinebilirler” ifadelerini kullandı.

Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ise, Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Kulakoğlu, “Sayın başkanıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizi açıkçası kıskanan çok meslektaşımız var. Yapılan şimdiki 3 projeyle birlikte gelişen Kültepe kazılarını bütün meslektaşlarımız kıskanıyor. Allah razı olsun. Umarım bunların tamamlanmış halini müzenin ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi’ni de beraber görmek mümkün olur. Kültepe’nin neredeyse yüz yıldır süren kazıların hayalleri burada gerçekleşmiş oluyor. Çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu