14 C
Kayseri
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaHaberGüncelKTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ, KURBANLIK TAVSİYE FİYATLARINI AÇIKLADI

KTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ, KURBANLIK TAVSİYE FİYATLARINI AÇIKLADI

Yayın Tarihi:

 

KAYSERİ (1HA)- Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık tavsiye fiyatlarını açıkladı. Buna göre küçükbaş hisse fiyatı 5 bin TL ile 8 bin TL arasında değişirken; büyükbaş hisse fiyatının da 12 bin TL ile 15 bin lira arasında belirlendi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, basın toplantısı düzenledi. Vatandaşların kurbanlık arayışına girdiğini anımsatan Bağlamış, fiyatlar hakkında bilgi verdi. Bağlamış, “Kayseri Kırmızı Et Tüketiciler Birlik Başkanımız, Veterinerler Odası Başkanımız ve Kasaplar Odası Başkanımız ile birlikte bir komisyon oluşturarak Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık tavsiye fiyatlarını belirledik. Küçükbaş hisse fiyatı 5 bin TL ile 8 bin TL arasında; büyükbaş hisse olarak da 12 bin TL ile 15 bin TL aralığında hisse satışı uygulanmaktadır. Erkek büyükbaş perakende canlı kilogram fiyatı 150 TL, erkek küçükbaş perakende canlı kilogram fiyatı 125 TL, damızlık vasfını yitirmiş dışı büyükbaş perakende satış fiyatı canlı kilogram 140 TL, dişi büyükbaş damızlık vasfını yitirmiş koyun canlı kilogram fiyatı 100 TL. Vakıflar dernekler yardım kuruluşları için tavsiye edilen toptan fiyatları ise erkek büyükbaş canlı kilogram fiyatı 135 TL, damızlık vasfını yitirmiş dişi büyükbaş canlı kilogram fiyatı 125 TL olarak belirlenmiştir. Tavsiye edilen kesim fiyatları ise; büyükbaş kesim ücreti bir hayvan için 2 bin 500 TL, küçükbaş hayvan için 500 TL, büyükbaş parçalama ve paylama fiyatı 2 bin TL, küçükbaş parçalama ve paylama fiyatı ise 500 TL, 1 kilo kıyma çekim 8 TL olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kayseri’de yeteri kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvanın olduğunu vurgulayan KTB Başkanı Bağlamış, bayram öncesi hayvan sayısı yetersiz gibi spekülatif söylemlere itibar edilmemesini istedi. Vatandaşların kurbanlık hayvan alırken dikkat etmeleri gereken hususlara da değinen Bağlamış, “Vatandaşlarımız belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarında veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Küpesi olmayan hayvanları almamaları konusunda dikkatli olmalarını önemle rica ediyoruz. Veteriner sağlık raporu olmayan, çok zayıf olan gebe veya yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, uzuvları eksik bulunan hayvanları özellikle satın almamalarını tavsiye ediyoruz. Hayvan kesimleri ise Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsat almış mezbaha veya belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler. Et çekimine ise Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan seyyar tabir ettiğimiz yerlere değil de hijyen kurallarına her zaman uyan kasaplarda ve marketlerde yaptırmalarını önemle rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler