Fotoğraflı (17)

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ORGANİK DOMATES FİDESİ DAĞITIMI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA)- Kocasinan Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen organik domates fidesi dağıtımına bu sene de yoğun ilgi gösterildi. Sabah dağıtılacak olan fideleri almak isteyen vatandaşlar geceden itibaren kuyruk oluşturdu. Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, bu yıl 540 bin kök organik domates fidesi dağıtacaklarını söyledi.

Kocasinan Belediyesi tarafından üç ayrı noktada eş zamanlı olarak 12 bin paket olmak üzere toplam 540 bin kök organik domates fidesi dağıtıldı. Sabah dağıtılacak olan fideleri almak isteyen vatandaşlar sabah 06.00’dan itibaren yoğunluk oluşturmaya başladı. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle vatandaşlar, fideler dağıtılacağı Kocasinan Belediyesi hizmet binası önündeki Mimarsinan Parkı ile Beyazşehir Kırlangıç Parkı ve Ziyagökalp Merkez Parkı’nda sıraya girdi. Alanlarda uzun kuyruk oluştu.

Vatandaşlara elleriyle fide dağıtımı yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, uygulamanın Kocasinan Belediyesi ile özdeşleştiğini söyledi. Çolakbayrakdar, “Yerli ve orijinal tohumlarımızın hibrit kısır olmayan kendiliğinden çoğalabilen ve bu toprakların binlerce yıldır tanımış olduğu bir tohum. ‘Karabacak’ olarak bilinen Kayseri’mize has domates fidesinin tohumları. Ve her yıl da ciddi şekilde rağbetin olduğu insanların sabahın 5’inde gelip sıra bekledikleri bir uygulama. Bu yıl 500 bin adet fideyi dağıtmaya başladık. Birkaç gün içerisinde bu fidelerin tamamını dağıtılmış olacağız. Kayseri’mizde nisan ayının sonu mayıs ayının ilk günlerinde doğal domates fidesini merak ettikleri çarşıda pazarda gezerken sordukları ‘Başkanım bu sene domates fidesi var mı, dağıtılacak mı?’ dedikleri güne geldik. Güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Gerek hobi bahçesinde gerek bağlarında, bahçeli evinde oturan vatandaşlarımızın Kayseri’nin her bir köşesinden gelen vatandaşlarımızın alıp ekerek yaz boyunca tükettikleri salça yaptıkları bir uygulama. Kilometrelerce vatandaşımızın kuyruk oluşturduğunu görebiliyoruz. Kayseri’nin bütün ilçelerinden hatta Yozgat, Sivas gibi çevre illere gittiğini de biliyoruz. Rehası lezzeti ve bu toprakların tanıdığı bir tohum olması hasebiyle de güzel bir lezzet” şeklinde konuştu.

Fide almak için sabah 4’ten beri beklediğini söyleyen 58 yaşındaki Ayşe Koşar “Yine bu dağıtımın olmasını istiyoruz. Erken alabilmek için o kadar erken geldim. Üşüdük battaniyelerle taburelerle bekledik. Her sene geliyoruz. Fideler güzel oluyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen