Sağlık

Kış Aylarında Yüksek Kalorili Ürünlere Dikkat

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – Havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlar besin tüketimi alışkanlıklarını değiştirdi. Diyetisyen Ayşegül Savsa, kış aylarında kalorisi yüksek besinler yerine doğal ürünlerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de kış aylarının gelmesiyle birlikte havalar soğudu. İnsanlar tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Uzmanlar, kış aylarında yüksek kalorili ve sağlıksız besinler yerine insan bağışıklığını güçlendiren besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Vatandaşların havaların soğumasıyla birlikte birçok hastalıkla karşı karşıya kaldığını belirten Diyetisyen Ayşegül Savsa, “Bu dönemde insanlara renkli beslenin diyoruz.  Beslenme listelerinde mutlaka 5-8 porsiyon meyve ve sebze tüketimi olmalı.” diye konuştu.

“SAĞLIKLI BESLENMEYEN İNSANLAR KIŞ AYLARINDA DAHA ÇOK HASTA OLUYOR”

Kış aylarında beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini belirten Savsa, “Bu dönemde kalorisi yüksek besinler sürekli önümüze çıkıyor. İnsanlar kış aylarında enerjiye ihtiyaç duyarak akşamları yüksek kalorili besinlerden olan; salep, sıcak çikolata gibi besinleri içiyorlar.  Bizler onların bitki çaylarını tercih etmelerini istiyoruz. Çünkü bitki çayları bağışıklık sistemini daha da güçlendiriyor. Kış aylarında; rezene, ıhlamur ve papatya gibi daha sakinleştirici ve bağışıklık güçlendirici bitki çaylarını içerlerse çok daha güzel olur. Ayrıca kış aylarında haftada en az 2 kez balık tüketilmeli. Et tüketimi günlük beslenme porsiyonuna mutlaka eklenmeli. Bunların dışında havaların soğuduğu süreçte su tüketimi mutlaka 2-3 litreyi bulmalı. Dediğimiz gibi beslenmeyen insanların kış aylarında hastalıklarla baş etmesi daha zor oluyor” diye konuştu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu