EkonomiGüncel

‘Kentsel dönüşümde birinci öncelik depreme dayanıklı yapılar oluşturmaktır’

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Gülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülmez, kentsel dönüşümde birinci önceliğin standartlara uygun, depreme dayanıklı yapılar inşa etmek olduğunu söyledi. Bu kapsamda daha güvenli binalar yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini belirten Gülmez, Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Gülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülmez, Talas ilçesinde yapılan kentsel dönüşüm projelerinden bahsetti. Depreme dayanıklı binaların yapılmasının çok önemli olduğunun altını çizen Gülmez, “2019 yılından sonra Talas Anayurt bölgesi tarafında 4 adet kütle parsel ile anlaşmalarımızı yaptık ve firma olarak 350 konutluk projenin altına imza attık. Talas’taki 360 konutluk kütleler bitimine yakın bir arayış içerisine girdik. Bu arayış içerisinde arsalara talebin çok olmasından dolayı kentsel dönüşüm projesine girme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BİRİNCİ AMAÇ DEPREME DAYANIKLI BİNALAR OLMASIDIR’

Kentsel dönüşüm projelerinde birinci kuralın belli standartlarda güçlendirilmiş, depreme dayanıklı binalar inşa etmek olduğunu belirten Gülmez, “Kentsel dönüşüm, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 6306 sayılı kanun gereği miadını doldurmuş binaların yıkılıp yerine depreme dayanıklı binaların yapım işidir. İnsanlara faydası anlatmakla bitmez, ancak en büyük faydalarından birisi; Türkiye’nin deprem bölgesi olması sebebiyle, depreme dayanıklı binaların imalatını yapmak ve bu binalarda insanların daha huzurlu, güvenli, sosyal bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Kayseri’nin her bölgesinde kentsel dönüşüme uygunluk bulunmuyor. Talas Belediyesi’nin 2017 yılında yapmış olduğu çalışmayla ilçe mahallelerinde bir kentsel dönüşüm alanı ortaya çıktı. Talas Belediyesi burada bir imar çalışması yaptığından dolayı insanlar hiçbir şekilde zarar görmeden, dairelerinin büyüklüğü küçülmeden daha büyük metrekarelere sahip olabileceği bir emsal artış ortaya çıkarttı. Böylece herkes gönül rahatlığıyla sevdikleri, güvendikleri, yapabileceklerine inandıkları müteahhitlere sunmalarının kendilerinin menfaatine olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘HER YAPTIĞIMIZ BİNA BİR ÖNCEKİ YAPTIĞIMIZ BİNADAN DAHA KALİTELİ’

Firma olarak her yeni projelerinin bir önceki projelere göre daha geliştirilmiş olduğunu vurgulayan Gülmez, “Gülsan İnşaat olarak 13 yıl önce başlamış olduğumuz çizgimizi yavaş yavaş artıya doğru ilerletme çabası içerisindeyiz. Her yaptığımız bina daha albenili, daha kaliteli ve daha güzel. Her seferinde üzerine bir parça daha koyarak inşallah kaliteli yaşam alanları sunmayı hedefliyoruz. Malzeme ve işçilik kalitesi bakımından da 13 yıl önce başlamış olduğumuz çizgiye sürekli bir artı katarak ilerliyoruz. Yaptığımız binalar bir önceki binaların üst kalitesine çıkıyor. İnsanlara anlatıyoruz; gerek PVC gerek yerdeki seramikler gerek dolaplardan elimizden geldiğince en kaliteli ürünü insanlara sunmaya çalışıyoruz. Kalite her zaman için bir artı getiriyor” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu