Fotoğraflı (8)
2:43

Kayseri’nin ilk kadın şehidinin annesi, kızının eşyalarını 8 yıldır muhafaza ediyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

17 Şubat 2016’da Ankara’da 5 askeri servise düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Kayserili Ayşegül Pürnek, Kayseri’nin ilk kadın şehididir. Şehidin annesi Gülay Odabaşıoğlu, acı olaydan bu yana kızının kahve fincanından içtiği son tütününe, kitaplarından fotoğraflarına kadar bütün hatıralarını odasında muhafaza ediyor. Şehit Ayşegül’ün anısının yaşatılması adına Kayseri’de 2 parkta ve bir anaokulunda, Ankara ve İstanbul’da ise üst geçitlere ismi verilmiştir.


17 Şubat 2016 tarihinde; Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın bulunduğu bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 5 askeri servis aracına bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda askeri personeller ve siviller dahil olmak üzere 28 kişi olay yerinde, bir kişi ise tedavi gördüğü hastanede şehit olmuştur. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kayserili Ayşegül Pürnek de bu bombalı saldırıda şehit oldu ve 19 Şubat tarihinde Kartal Hava Şehitliği’ne defnedildi. Yaşanan acı olayın ardından günümüze geldiğimizde; Şehit Ayşegül Pürnek, Kayseri’nin ilk kadın şehidi olarak anılmaktadır.
Ayşegül Pürnek, 1984 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı ve Erciyes Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde muhasebe uzmanı askeri personel olarak 5 yıl boyunca görev yaptı ve TSK’ya bağlı tesislerin mali muhasebe işleriyle ilgilendi. 17 Şubat’ta Merasim Sokağı’nda 5 askeri servise düzenlenen bombalı saldırıda şehit olmuştur.


Şehidin annesi Gülay Odabaşıoğlu, acı olaydan bu yana kızının kahve fincanından tütününe, telefonundan fotoğraflarına kadar kalan bütün hatıralarını kızının odasında muhafaza ediyor. Hatta Ayşegül’ün kahve fincanı, içmiş olduğu son kahvesinin telvesiyle birlikte durmaktadır. Şehit Ayşegül’ün hatırasının yaşatılması adına; Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Talas Belediyesi tarafından 2 parka, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da Melikgazi Anaokulu’na, Ankara ve İstanbul’da da üst geçitlere ismi verildi.
Şehit Ayşegül Pürnek’in isminin yaşatılması adına bütün yetkililere teşekkür eden ve bütün şehit aileleri adına çağrıda bulunan Gülay Odabaşıoğlu, “Bizlerin maddi bir talebi yoktur, bizlerin manevi desteğe ihtiyacı var. Devletimizden, valimizden yalnızca manevi destek talep ediyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen