Korona Virüs

Kayseri’de Hedef 1 Milyon 250 Bin Doz Aşı

KAYSERİ,(BGC)-Aşı noktalarının vatandaşların hizmetinde olduğunu belirten Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Kayseri’de hedeflenen aşı dozu sayısının 1 milyon 250 bin olduğunu belirtti. Dr. Özyalçın, randevulu 80 bin kişinin ikinci doz aşısını vurulmadığını ekledi.

Dr. Özyalçın, yaptığı açıklamada Kayseri’de aşılamada gelinen son durumu özetleyerek, önümüzdeki aylarda yaşanabilecek yeni açılma veya kapatma senaryolarına değindi. Özyalçın, vatandaşların aşıya gösterdiği önemin daha da artırılması gerektiğini belirtti.

Aşı noktalarının vatandaşların hizmetine amade olduğunu belirten Dr. Özyalçın, “İl Sağlık Müdürlüğü olarak ilimizde birçok alanda aşı uygulama noktamız var. Başta Kayseri Şehir Hastanemiz olmak üzere, Kayseri Devlet Hastanesi, tüm ilçe devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastanemiz ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak kentin değişik yerlerinde özellikle insanlarımızın yoğun olarak bulundukları noktalarda açtığımız aşı uygulama noktaları var. Bunlardan biriside şu an bulunduğumuz yer Talas Paraşüt Alanı’dır. Aynı zamanda Hunat Meydanı’nda, Kale önünde, Forum Kayseri AVM içerisinde ve Organize Sanayi Bölgesi’nde sabit uygulama noktamız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ve Kayseri’de son aşılama verilerini paylaşan Dr. Özyalçın, “Aşı ile ilgili olarak son verileri açıklayan Dr. Özyalçın, “Şu an itibariyle tüm Türkiye’de yapılan aşı miktarı 75 milyon 850 bin doz civarıdır. Kayseri olarak ise 1 milyon 232 bin doz aşı yaptık” diye konuştu.

Aşılama için hedefledikleri sayıya bugün içerisinde ulaşabileceklerini kaydeden Dr. Özyalçın, “Bugün için 20 bin civarında randevumuz var. Bugün bu rakam 1 milyon 250 bine doza ulaşacaktır. Yeterli mi? Hayır yeterli değil. Bilindiği gibi geçen hafta içerisinde Kayseri’miz yüzde 65’i bularak sarı olan iller içerisine geldi. Şu anki oranımız ise yüze 66.2 oldu. Hedefimiz ilk etapta mavi olmak yani yüzde 75. Daha sonra ki hedefimiz ise yüzde 80’ni yakalamak. Bunu yakalamak için ilimizde yaklaşık 350 bin civarında aşı yaptırmamış insanımızı bir şekilde aşı noktalarımıza getirerek, aşılarının yapılmasını sağlamak. Çünkü bu pandemiden kurtuluşumuzun reçetesi aşıdır” ifadelerine yer verdi.

“OKULLARIN AÇILMASI AŞILANMAMIZA BAĞLIDIR”

Eylül ayından itibaren yüz yüze eğitim-öğretimin başlamasını istediklerini belirten Dr. Özyalçın, “Aşı yaptırmaz isek kendimizi koruyamayacağız, çevremizi koruyamayacağız. Yeni dönemde okullarımızın açılmasını istiyoruz. Okullarımızın açılması yapacağımız aşıya bağlı” diye konuştu.

DELTA VARYANTI

Delta varyantının giderek artmasının yeni kapanmalara gebe olduğunu dile getiren Dr. Özyalçın, “Dünyada bazı ülkeler pandeminin yeni dalgası Delta varyantından dolayı kapatmayı konuşmaya başladılar. Bizim bu kapatmayı konuşmamamız lazım. Pandemiyi gündemimizden çıkartıp, normal hayatımıza dönmemiz gerekiyor. Bunun da ana reçetesini bilim dünyası, hekimlerimiz bizlere verdi. Lütfen aşılarımızı olalım. Tüm vatandaşlarımızdan aşı uygulama noktalarımıza randevu alarak gelmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu