1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. KAYSERİ’DE EKMEĞE ZAM BİLMECESİ

KAYSERİ’DE EKMEĞE ZAM BİLMECESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Kayseri’de ekmek ve unlu mamullere zam yılan hikayesine döndü. Meslek Odası Fırıncılar ve Uncular Odası tarafından 200 gram somun ekmeğin 5 liraya yükseldiğine dair yeni tarife fırıncı esnafına mesaj yoluyla gönderilirken, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (KESOB) de zam olmadığı yönünde açıklama yapması kafaları karıştırdı.

Kayseri’de ekmek zammı kargaşası yaşanıyor. Seçim öncesi toplanan komisyon, fırıncıların zam talebini değerlendirdi. Ortaya yeni bir tarife çıktı. Yeni tarife, valilik kararıyla uygulamaya girmeden geri çekildi. Bu kez aynı zamlı tarife, Fırıncılar ve Uncular Odası tarafından dün fırın esnafına telefon mesajı yoluyla iletildi ve 1 Haziran’dan itibaren ekmek ve diğer unlu mamullere zam uygulanacağı duyuruldu. Basında çıkan haberler üzerine KESOB aksi bir açıklama yaparak zam olmadığı açıklandı.

KESOB Başkanı Şeyhi Odakır imzalı açıklamada, “Basında yer alan ekmeğe zam haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü ekmek satış fiyatına yönelik yapılacak yeni düzenlemelere tek bir mercii tarafından karar verilmemektedir. Birliğimize bağlı Fırıncılar ve Uncular Odası tarafından yapılan ve basında yer alan ekmeğe zam konusu hakkında Birliğimiz tarafından bir karar alınmamış ve duyurusu yapılmamıştır.
Bu kapsamda, gelecek hafta Kayseri Valiliği, Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü, Kayseri Ticaret Odası ve KESOB yetkililerinden oluşan komisyonun yapacağı toplantı ile ekmek satış fiyatı görüşülecek ve karara bağlanıp duyurusu yapılacaktır. Yapacağımız toplantıda artan maliyetler de göz önüne alınarak fırıncı esnafımızın da, vatandaşımızın da mağdur olmayacağı bir karara varılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyuruyor, çıkan haberlere ve tek taraflı yapılan duyuruya karşı vatandaşlarımızın ve fırıncı esnafımızın hassas olmalarını rica ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

EKMEĞİ 5 LİRADAN SATMAYA BAŞLAYAN YERLER VAR

Ekmeğe zam kargaşası yaşanırken Kayseri’de bazı fırınlar 200 gram somun ekmeği 5 liradan satmaya başladı. Bir fırının vitrinine “Somun Ekmek: 5 TL, Pide Ekmek 5 TL” yazdığı görüldü.

FIRINCILARA GÖNDERİLEN YENİ TARİFE

Bu arada Kayseri Fırıncı ve Uncular Odası’nın, 1 Haziran’da uygulanacağı belirtilerek üyelerine gönderdiği yeni tarife şu şekilde:
Somun Ekmek (En Az) Kül 700 Undan Pişmişi 200 gram: 5 TL
Pide Ekmek (Özel Amaçlı Undan Pişmişi) 180 gram: 5 TL
Çifte Pide (Özel Amaçlı Undan Pişmişi) 360 gram: 10 TL
Pide Sandviç Dürüm Ekmeği 130 gram: 4 TL
Lavaş ve Dürüm Ekmeği 150 gram: 5 TL
Lavaş ve Dürüm Ekmeği 300 gram: 10 TL
Kıymalı, Peynirli, Sucuklu, Patatesli vs. Pişirme Ücreti 200 gram: 6 TL
Güveç Pişirme Ücreti Küçük: 25 TL
Güveç Pişirme Ücreti Büyük: 35 TL
Tahinli Ekmek (400 gram Hamur Dahil) Pişirme Ücreti 400 gram: 14 TL
Yağlı Ekmek (400 gram Hamur Dahil) Pişirme Ücreti 400 gram: 12 TL
Roll Ekmek 50 gram: 1,50 TL.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen