Kayseri’de bir yılda 4’ü cinayet, 5’i şüpheli toplam 9 kadın öldü!

Site Kapak Fotoğrafı - 2022-05-31T155119.232

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – 2021 yılında ülke genelinde 280 kadın cinayeti işlenirken Kayseri’de ise 4’ü cinayet 5’i şüpheli ölüm olmak üzere toplam 9 kadın hayatını kaybetti.

Münevver Karabulut cinayeti sonrası 2009 yılında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yurt genelinde örgütlenmeye devam ediyor. Platform Kayseri’de de oluşturuldu. Gönüllü Üye Ayşe Aytekin, platform hakkında bilgi verdi. Şu ana kadar 71 ilde örgütlendiklerini belirten Aytekin, “Platformumuz bünyesinde veri komitesi, başvuru karşılama komitesi, üniversiteli kadınlar, liseli kadınlar, işçi kadınlar komitesi gibi birçok komitemiz bulunmakta. Veri komitesinde her ay düzenli olarak kaç kadın öldürüldüğü, kaç kadının şüpheli şekilde öldüğü raporlanmaktadır. Şiddete, hak ihlaline, cinsel istismara uğrayan kadınlar, mağdur kadınlar ve öldürülen kadınların aileleri tarafından destek alabilmeleri için oluşturulmuş bir başvuru karşılama hattımız var. Gerekli durumlarda ücretsiz avukat desteğimizden faydalanabiliyorlar. Davalarını takip edebildiğimiz bir komitemiz de mevcut” dedi.

Aytekin, ayrıca ülkemizde ve Kayseri özelinde son yıllarda işlenen kadın cinayetleri hakkında da bilgi verdi. Aytekin, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporlamalarına göre 2021 yılında ülkemizde 280 kadın cinayeti işlenmişken 217 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. 2022 yılında sadece Nisan ayında Türkiye genelinde 24 kadın cinayeti işlenirken 16 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Kayseri özelinde ise son bir yılda 4 kadın cinayeti işlenirken 5 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti” diye konuştu.

Türkiye’de kadınlar en çok kendi hayatlarına dair karar almak istedikleri için ve kendilerini en güvende hissetmeleri gereken evlerinde, iş yerlerinde öldürüldüğünü belirten Aytekin, aynı zamanda en yakınları olan erkeler tarafından canlarına kıyıldığını anlattı.

Mağdur, cinsel saldırı ve şiddet mağduru kadınların kendilerine ulaşmasını isteyen Aytekin, “Siz de, cinsiyet temelli ayrımcılıklara, eşitsizliklere, tacize, cinsel istismara, şiddete uğrayan her kadın ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diye haykırmak için bizlere ulaşabilirsiniz. Mücadelemizle kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız, eşitliği ve özgürlüğü kazanacağız” şeklinde konuştu.

Exit mobile version