EkonomiEtkinlikGüncel

Kayseri Tanıtım Günleri Festivali başladı

KAYSERİ (1HA) – 8-11 Aralık tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilecek olan Kayseri tanıtım günleri açılışı gerçekleştirildi.

İstanbul Yenikapı’da 8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kayseri Tanıtım Günleri açılışı gerçekleştirildi. Kayseri Tanıtım Günleri’nde Kayseri’den birçok yöresel firma stantlarda yerini aldı. Kayseri’nin yöresel lezzetleri pastırma, sucuk, mantı, gilaburu gibi ürünler stantlarda yerini alırken, 4 gün sürecek Kayseri Tanıtım Günleri Festivali bugün itibari ile açıldı. Açılış törenine, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Sivil Toplum Kuruluşları Komisyon Başkanı Orhan Çakır, Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (KAYFED) Başkanı ve TÜMKAYDER Genel Başkanı Muhammed Ali Temel, İstanbul Kayseri Derneği (İSTKAYDER) Kurucu Başkanı Fikret Şahin, İlçe Belediye Başkanları, STK Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

‘ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Açılışta konuşan Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, “Kayseri aslında tanıtılmaya çok ihtiyacı yok gibi görünse de biliyoruz ki 5 bin yıldır ticaretin yapıldığı bir şehir ve çok şükür İç Anadolu gibi aslında coğrafi olarak pek çok dezavantajı bünyesinde barındırmasına rağmen sanayide ve pek çok alanda ekonomi ile ilgili ülkemizin yüz akı olan bir şehir. Biz sanayide de hep ileriye bakıyoruz örnek olmaya devam ediyoruz. Bizim başka değerlerimiz de var bu değerlerimizin de İstanbul metropolüne daha iyi tanıtılması gerektiğini inanıyoruz. Biliyorsunuz Erciyes Dağımız var herkes dağ olarak bilir ama artık günümüzde ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelmeye başladı. İlçelerimizde, şehir merkezimizde 5 – 6 bin yıllık tarihinin sonucu olarak pek çok tarihi eserimiz, kültürel değerlerimiz, pek çok turistik değerimiz var ve bunların tanıtılmaya ihtiyacı var. Bu anlamda da İstanbul’da ilk defa federasyonumuzun öncülüğünde düzenlenmiş olan böyle bir etkinliği şehrimizin özellikle turizminin mutfağının tanıtılması anlamında büyük bir katkı olacağına ve bir başlangıç olacağını inancımız var. İnşallah emeklerimizin sonucunu alırız güzel bir tanıtım olur diye ümit ediyoruz. Buradaki stantların hazırlanması ve tanıtım günlerinde ev sahipliğinden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesine de ayrıca şükranlarımızı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

‘KAYSERİMİZİN GÜZELLİKLERİNİ İSTANBUL’DA DA SERGİLENMİŞ OLACAK’

Görev icabı birçok vilayetin bu tarzdaki etkinliklerine katıldığını söyleyen İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, “Her zaman aklıma geliyordu bizim Kayserililer nerede diye. Kayseri’nin tanıtım bakımından nasıl olsa dünya ölçeğinde, ülke ölçeğinde bilinen bir vilayettir İstanbul’da ayrıca tanıtma lüzumu yok diye düşünülmüş olabilir. Ancak Kayserimizin sanayi alanında, ticaret alanında ve ülkemizin gelişmesine sağladığı büyük katkılar bakımından İstanbul’da da sunumunun ve tanıtımının yapılmasını faydalı gören değerli dernek başkanlarımız böyle bir faaliyete geçtiler. Bu süreçte değerli dernek başkanlarımıza bu faaliyete gerekli katkıyı sağlayan Kayseri Valiliğimize, Kayseri Büyükşehir Belediyemize, kaymakamlıklarımıza, ilçe belediye başkanlarımıza ve İstanbul’da bu güzel yeri tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Güzel bir faaliyet oldu. Burada İstanbullular, Kayserimizin değerlerini yakından tanıma bakımından buralara gelecekler, görecekler alışveriş yapacaklar. Kayserimizin güzelliklerini İstanbul’da da sergilenmiş olacak” şeklinde konuştu.

‘BİRLİK BERABERLİK VURGUSUNU HER ZAMAN SİZLERLE YAŞAYACAĞIZ’

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, “Biz Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetlerimizin yanı sıra bütün etkinliklerimizi sivil toplum örgütlerinin de talepleri doğrultusunda düzenlemeye gayret ediyoruz. Burada Kayseri ilimizi tanıtmak anlamında, hemşirelerimizle, gönüldaşlarımızla birlikte olmak adına bütün Kayseri Büyükşehir belediyemiz ve 16 ilçe belediyemizle birlikte valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızla beraber stantlarımızı açmış bulunmaktayız. 4 gün içerisinde birlikte olacağız birlik beraberlik vurgusunu her zaman sizlerle yaşayacağız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Sivil Toplum Kuruluşları Komisyon Başkanı Orhan Çakır da, “Bugün itibarıyla Kayserililerle beraberiz ama aynı zamanda aynı anda eş zamanlı olarak Maltepe kültür alanımızda da Bingöllülerle ilgili bir açılış yapılıyor. STK’lar bizim için çok önemli STK’ların kurumların birbiriyle bağını, devletle, kamu kurumlarıyla, vatandaşların sorunları ile ilgili problemlerini çözmek adına vatandaşlarımızın taleplerini ihtiyaçlarını iletme anlamında bizler için çok önem taşıyorlar. Dolayısıyla İstanbul’da yaşayan 81 ilimizin bütün temsilcilerinin senede bir defa da olsa bir araya gelmesi adına bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bu destekleri veriyoruz. İçeride 36 tane standımız var, stantlarımızın tamamını Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir bedel alınmaksızın, federasyonlarımızda derneklerimize hem katkıda bulunmak hem de burada yaşayan Kayserili vatandaşlarımızın dayanışması, kaynaşması birlikteliklerinin beraberliklerinin gelişmesi için bizler de destek vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘KAYSERİ’Yİ TANITMAK İÇİN BİR ARADAYIZ’

Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (KAYFED) Başkanı ve TÜMKAYDER Genel Başkanı Muhammed Ali Temel ise, “Huzur şehri Kayserimizin tarihini, kültürünü, turizmini, yöresel lezzetlerini, mantısını, sucuğunu, pastırmasını birbirinden kıymetli değerlerini tanıtmak amacıyla buradayız. Dünyanın en güzel şehri İstanbul’da Türkiye’nin en güzel şehri Kayseri’yi tanıtmak için bir aradayız. İnşallah bu birlik ve beraberlik öğrencilerimize burs, iyi günde kötü günde dayanışma olarak dönecektir” ifadelerini kullandı.

İstanbul Kayseri Derneği (İSTKAYDER) Kurucu Başkanı Fikret Şahin ise şunları söyledi: “2011 yılında İstanbul’daki Kayserilileri bir araya getirmek amacıyla derneği kurduk. En büyük yaptığımız hizmet öğrenci bursları ve zorda kalan hemşerilerimize yardım etmek. Bunu nasıl geliştirebiliriz diye düşündüğümüzde Kayserililerin bir araya gelmekte sıkıntılar yaşadığını gördük. Uzun zamandır bunun çalışmasını yapıyorduk ama sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın da desteğiyle bu sene Yeni Kapı’da Kayseri günlerini düzenlemek için müracaat ettik. İyi bir tarih aldığımızı düşünüyorum. Bize neden Aralık diye soruyorlar, çünkü bizim pastırmamızın sezonu daha yeni başlıyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu