KAYSERİ ŞEKER’DEN ENERJİ YATIRIMI

Fotoğraflı

 

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’nde ‘Akışkan Yataklı Kömürlü Kazan’ temel atma töreni yapıldı. Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Bu yatırımlar ile fabrikalarımızın geleceğini kurtarıyoruz” dedi.

Kayseri Şeker bünyesinde faaliyet gösteren, Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’nden enerji yatırımı. ‘Akışkan Yataklı Kömürlü Kazan’ temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Garnizon Komutanı Askerlik Şubesi Başkanı Yusuf Çakmak, Boğazlıyan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Sezer, Boğazlıyan Ticaret Borsası Başkanı Harun Halıcı, İlçe Tarım Müdürü Burhan Kale, MHP İlçe Başkanı Selahattin Demiroğlu, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve yönetim kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede, Genel Müdür İsmail Gedik’in yanı sıra STK temsilcileri, çiftçiler ve çalışanlar katıldı.

Kayseri Şeker ve Mimsan Grup iş birliği içerisinde yürütülecek olan projenin enerji tasarrufuna büyük katkı sağlayacağı vurgulandı.

Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Gerçekten heyecan verici bir gün yaşıyoruz, bu başarıda en fazla hak sahibi bizim aziz çiftçilerimiz, çalışanlarımız, bu tesislerin bugüne gelmesinde büyük emek ve gayretleri var. Bu fabrika 2011 yılında 10 bin ton pancar işleme kapasitesi varken, yapılan bu yatırımlar ile 14 bin 500 ton günlük pancar işleme kapasitesine erişti ve aynı zamanda şeker kalitesi ve işletmedeki verimi ile Avrupa Standartlarının üzerine çıkarıldı bunun da altını çizmek gerekiyor. Biz bu yatırımlar ile aynı zamanda fabrikalarımızın geleceğini kurtarmış oluyoruz. Bu yatırımlara neden ihtiyaç olduğu ile ilgili değerlendirmeleri ifade etmem gerekirse, bu yatırım yerli linyit kömürü kullanılarak faaliyet yürütecek tabii ülkemizin doğal gazı ithal ettiğini dikkate alacak olursak, bu yönüyle enerji bağımlılığının azalmasında önemli katkı sağlayacak, enerji maliyeti düşecek, bu yatırımlar ile biz aynı zamanda bu fabrikaların geleceğini kurtarmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekim ayında tamamlanması beklenen bu yatırımın bir buçuk kampanya döneminde kendini amorti edeceğinin de bilgisini veren Başkan Akay, ülkeye ve Kayseri Şeker ailesine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar da, “İlçemizin büyümesinde gelişmesinde Boğazlıyan Şeker’in çok ayrı yeri ve önemi vardır” diyerek Başkan Akay’a tüm Boğazlıyan adına teşekkür etti.

Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın ise, “Öyle bir kurumdan bahsediyoruz ki herkesin paydaş olduğu bir kurum Kayseri Şeker. Gördüğüm kadarıyla çiftçilerine, paydaşlarına sahip çıkan güzel bir yönetim yapısı var. O açıdan ben teşekkür ediyorum. Enerji bütün dünya için çok önemli. Ülkemiz de enerjide dışa bağımlı. Enerji sorununu çözen kurumlar bir sıfır önde başlıyor. Ben bu yatırımın çok önemli olduğunu düşünüyorum ki bir buçuk kampanya döneminde kendini amorti etmesi çok önemli. Bunun çiftçilerimizi, işçilerimizi hatta pancar fiyatlarını olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Bu güzel temel atmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Exit mobile version