Ana SayfaHaberEkonomiKAYSERİ ŞEKER İLK VE TEK HALKA ARZ ŞİRKET OLDU

KAYSERİ ŞEKER İLK VE TEK HALKA ARZ ŞİRKET OLDU

Yayın Tarihi:

 

KAYSERİ (1HA) – Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kayseri Şeker’in halka arzına onay verdi. Şeker sektörünün ilk ve tek halka arz olacak şirketi Kayseri Şeker, 9 Mayıs 2023 tarihinde yapacağı lansman ile halka arz ile ilgili yatırımcıları bilgilendirecek.

Sermaye Piyasası Kurulu Kayseri Şeker’in halka arzına 6 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/26 sayılı bülteniyle onay verdiğini duyurdu. Şeker sektöründe halka arz edilen ilk ve tek şirket olacak Kayseri Şeker, ‘KAYSE’ hisse koduyla işlem görecek. Bireysel yatırımcılar eşit dağıtım yöntemiyle hisselere ulaşacakken hisse fiyatı 16.27 lira olarak belirlendi. Dağıtımı yapılacak pay miktarı ise 106 milyon lot, halka arz büyüklüğü ise 1.724.620.000 lira. Konsorsiyum liderliğini ise Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş yapacak. Kayseri Şeker’in halka açıklık oranı yüzde 15.1 olacak.

Önümüzdeki hafta içinde talep toplamaya başlayacak olan Kayseri Şeker, halka arza ilişkin lansman toplantısını ise 9 Mayıs 2023 tarihinde 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda çiftçiler, yatırımcılar, oda başkanları ve çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirecek. Kayseri Şeker halka arzında, yurt içi bireysel yatırımcılar, yurt içi kurumsal yatırımcılar ve yurt dışı bireysel yatırımcılara payların dağıtımı yapılacak. Yurt içi bireysel yatırımcılara belirlenen konsorsiyum üyelerinden talep gönderme işlemi sağlanacakken, yurt içi ve yurt dışı kurumsal yatırımcılar yalnızca Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş üzerinden taleplerini iletecek.

Çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker’in 68 yıl sonra halka arz edilerek, borsada işlem göreceğine dikkati çeken Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, halka arzı tarihi bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. Başkan Akay, “‘Kayseri Şeker’in yatırımcıya ve borsaya katma değer sağlayacağına ve renk katacağına inancım tamdır. Bir büyük hedefimizi daha gerçekleştirmenin, bir büyük başarıya daha imza atmanın haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Akıllı tarım, akıllı yatırımcı ile buluşacak. Kayseri Şeker Ailesine, Türk tarımına, yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...
Exit mobile version