Fotoğraflı
3:24

Kayseri halkı mutlu mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin mutlu olan insan sayısı artış gösterdi. TÜİK araştırmasına göre mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı 2023 yılında yüzde 49,7’den yüzde 52,7’ye yükseldi.

 

TÜİK araştırmasına göre yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre, mutlu olduğunu beyan eden 18 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı, 2022 yılında %49,7 iken 2023 yılında 3,0 puan artarak %52,7 oldu. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise 2022 yılında %15,9 iken 2023 yılında 2,2 puan azalarak %13,7 olarak gerçekleşti. Vatandaş ise mutsuzluğun sebebinin ekonomiden kaynaklı olduğunu belirtiyor.

 

Mutluluğun hem manevi hem de maddi açıdan ikiye ayrıldığını ifade eden Vatandaş Merve Çavdarcı; “ Ekonomiden kaynaklı bir mutluluktan bahsediyorsak bu soruya cevabım hayır olur ekonomiden memnun değilim bu yüzden de bir türlü mutlu olamıyorum. Mutluluğun bence hem manavi hem de maddi açıklaması var. Manevi açıdan ailenizle ve çevrenizdeki insanlarla mutlu ve huzurlu bir vakit geçirmenizle alakalı ama bunun da maddi getirgeleri var paranız varsa bir o kadar da mutlu oluyorsunuz. Ülkemizin de ekonomisi ortada gençlerimiz hiç mutlu değil” dedi.

 

Ekonomik sorunların mutluluğu etkilediğini ifade eden Vatandaş Yunus Şahin; “Ekonomik sorunlardan dolayı mutlu değilim mutsuzluğun bir çoğu ekonomik sorunlardan kaynaklanıyor. Mutluluk  sevdiğin insanlarla bir şeyler paylaşmak güzel vakit geçirmek, istediğin şeyleri alabilmektir” ifadelerinde bulundu.

 

Öte yandan mutluluğun kişinin kendisiyle alakalı bir durum olduğunu ifade eden Vatandaş Elif Tuğba Köse; “ Ben açıkçası mutlu bir insanım hayata da mutlu bakan bir insanım. Mutsuzluk bence kişisellikle alakalı bir şey çünkü kimi insan bir papatyadan bile mutlu olabilirken büyük şeylerden mutlu olamayan insanlar var bence mutlu olmak gerekiyor üzülmemek lazım hiçbir şeye çünkü her şey gelip geçici” şeklinde konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kayseri halkı mutlu mu?