‘KAYSERİ FATİHİ’ MELİKGAZİ, ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

KAYSERİ (1HA) – Danişmendlilerin ikinci hükümdarı Melik Gazi’nin oğlu olan Melik Mehmed Gazi, kendisinin yaptırdığı ve Kayseri’nin ilk büyük mabedi olan Camii Kebir’de (Ulu Cami-Sultan Cami) ölüm yıldönümünde anıldı.

Kayseri Fatihi Melik Mehmed Gazi, ölüm yıldönümü nedeniyle kendi yaptırdığı Camii Kebir’de Cuma namazı öncesi anıldı. Yasin suresi ve dualar okunduktan sonra okunan ezanın ardından Cuma namazı kılındı. Cuma namazı sonrası Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu’nun Danişmendli Payitahtı ve Camii Kebir kitabı dağıtıldı.

Kayseri´nin fetih başarısından dolayı Halifelik makamınca kendisine ‘Melik’ unvanı verilen Melik Gazi 1086 tarihinde, Kayseri’nin fethini gerçekleştirerek ‘Kayseri Fatihi’ unvanını aldı. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılan camii Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı’nın yanında yer almaktadır. Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan 9 asırlık Cami Kebir, tarihe meydan okuyor.