Ana SayfaHaberEtkinlikKayseri Emniyet'i Avrupa Kursunu Tamamladı

Kayseri Emniyet’i Avrupa Kursunu Tamamladı

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA) – Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Kayseri’de Yaya Öncelikli Yol Kullanımının AB Standartlarıyla Uyumlaştırılması’ projesi kapsamında Portekiz BragaMob kurumunda eğitim almaya giden 5 kişi kursu başarıyla tamamlayarak yurda döndü.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Kayseri’de Yaya Öncelikli Yol Kullanımının AB Standartlarıyla Uyumlaştırılması” projesi 2021 yılı Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmişti. Bu proje kapsamında 5-11 Haziran 2022 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü’nden seçilen 5 yetişkin eğiticisi, Portekiz BragaMob kurumuna giderek yetişkin eğitim kurs faaliyetini başarı ile tamamlayarak yurda döndü.

BragaMob kurumunda düzenlenen kurs sürecinde Portekiz yaya mevzuatı, trafik kazalarına neden olan yaya kusurları, yaya öncelikli yol kullanımı üzerine sürücülere ve yayalara verilen eğitim faaliyetleri, yayaların geçit ve kavşakların bulunmadığı yerlerde geçme kuralları, sürücü okullarında sürücü adaylarının yaya öncelikli yol kullanımı üzerine aldığı eğitimler, yayaların karşıdan karşıya geçiş kuralları ile yol üzerinde yapılan düzenlemeler anlatıldı. Ayrıca yol ve trafik güvenliği üzerine Avrupa ile ülkemizdeki trafik kültürünün karşılaştırılması, yaya yaralanmalarına neden olan risk faktörleri (hız, alkol vb.), yayaların (gündüz/gece) yetersiz görünürlüğü üzerine yapılan çalışmalar, yol güvenliğini artırmak için ne tür teknolojinin kullanıldığı konularında da bilgi verildi.
5 gün boyunca devam eden kurs sonrasında katılımcılar aldıkları eğitim sayesinde AB standartlarında trafik kültürünü yayalara, yaya kültürünü sürücülere öğretmeyi amaç edinmiştir. Katılımcılar ayrıca kursta edindikleri bilgi ve becerileri Kurs Katılım ve Europass sertifikası alarak belgelendirdiler.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...
Exit mobile version