videolu (1)

Kayseri Barosu’ndan avukat cinayetlerine tepki

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bir avukatın öldürülmesi nedeniyle Kayseri Barosu önünde ‘Avukata Dokunma’ pankartıyla açıklama yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesinde Avukat M.Erdal Çam’ın 6 gün önce silahlı saldırı sonucu öldürülmesi ve artan avukat cinayetleri nedeniyle Kayseri Barosu önünde açıklama yapıldı. Kayseri Baro Başkan Yardımcısı Sedat Karabulut tarafından yapılan açıklamada, “Avukat M.Erdal Çam, sadece mesleki faaliyeti nedeniyle katledildi. Geçen yıl temmuz ayında Avukat Servet Bakırtaş bakmakta olduğu bir dosyanın karşı yanı olan tarafından ofisinde katledildi. Ondan bir yıl önce de İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlarımızdan Ersin Arslan haciz işlemi için bulunduğu görev yerinde göğsünden vurularak katledildi. Arslan’dan bir kaç ay önce de Konya’da avukat Asilcan Tuzcu boşanma davasını üstlendiği müvekkilinin eşi tarafından öldürüldü. Birçok meslektaşımız da görevlerini yaparken yaralandı. Bizler, avukatlık mesleği kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, niteliği gereği çekişme ve uyuşmazlık içerdiğini biliyoruz” diye konuştu.

“ÖZEL OLARAK ÖNLEM ALINMASI ELZEMDİR”

Kayseri Baro Başkan Yardımcısı Sedat Karabulut açıklamasının devamında, “Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir. Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle, ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir. Tek bir kayba daha tahammülümüz yok. Meslek şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen