Kapadokya Uluslararası IP Günleri’nin 7’ncisi düzenlendi

Site Kapak Fotoğrafı (27)

KAYSERİ (1HA) – Erciyes Teknopark ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Kapadokya Uluslararası IP (Intellectual Property/Fikri Mülkiyet) Günleri etkinliğinin yedincisi düzenlendi. Etkinlikte, Türkiye’nin fikri mülkiyet hakları konusundaki sorunları konunun profesyonelleri tarafından paylaşılırken, yaşanan süreçler sektör temsilcileri tarafından örnek olaylar ile sunuldu.
Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen ve teknolojik bilgi içeren buluşlarının patentlenmesi ve ticarileştirilmesine dair çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversitemize hak sahipliğindeki patent başvurularından 49 tanesi tescil edilmiş olup, bu başvurulardan 9 tanesi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi vasıtası ile lisanslanmış, 2 tanesi devir yoluyla ticarileştirilmiştir. Bu devirlerden birini özellikle vurgulamak isterim ki; hem üniversitemiz hem ülkemiz adına gurur kaynağı olan ve Prof. Dr. Aykut Özdarendeli hocamız liderliğinde geliştirilen, “Covid-19 ‘a karşı Rekombinant Aşı Adaylarının Geliştirilmesi” başlıklı TURKOVAC Aşı Patenti üniversitemiz aşı geliştirme merkezinde geliştirilmiştir.
Kapadokya Uluslararası IP Günleri 2022 etkinliğine tüm Türkiye’den 26 farklı üniversite teknoloji transfer ofisi ile 12 farklı kurum ve kuruluştan çok sayıda fikri mülkiyet hakları profesyoneli katılım göstermiştir. Fikri mülkiyet hakları ile ilgili bilincin oluşması, üniversitelerde oluşturulan fikri/sınai mülkiyetin patentlenmesine müteakip bu buluşların ticarileştirilerek milli ekonomiye katkı sağlanması adına faaliyetlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version