Fotoğraflı (37)
1:38

İYİ Parti Melikgazi Belediye Başkan Adayı Kılınç; “Endüstriyel kenevir tesisini hayata geçireceğiz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endüstriyel kenevir projesinin sağlayacağı istihdamdan söz eden İYİ Parti Kayseri Melikgazi Belediye Başkan Adayı Sedat Kılınç; “biz kağıt üretim tesisi kuracağız, yıllık 200 milyon dolar gelir getirecek. 6 bin kişiye istihdam sağlayacağız, 120 bin dekar alanı tarıma kazandıracağız. Endüstriyel kenevir üretirse çiftçi pancardan 4 kat para kazanıyor. Bu proje Melikgazi’yi yükseltecek. Projelerimizle 11 bin kişiyi istihdam edeceğiz” dedi.

 

İYİ Parti Kayseri Melikgazi Belediye Başkan Adayı Sedat Kılınç, Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Gündem Kayseri’ Programına konuk olarak Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı.

 

Endüstriyel kenevir projesinin sağlayacağı istihdamdan söz eden İYİ Parti Kayseri Melikgazi Belediye Başkan Adayı Sedat Kılınç; “Kenevir yıllarca bizim ülkemizde gelen yasaktan dolayı üretilmedi, 2019 yılında 19 ilimize izin verildi. 50 bin farklı malzemede kullanılıyor. Endüstriyel kenevirden kağıt üretirsek, ağaçtan üretilen kağıt 100 yıl, endüstriyel kenevirden üretilen kağıdın 10 bin yıl ömrü var. Geri dönüştürülebiliyor. Kenevir 8 kez kağıda dönüşebiliyor. Bir ağaç 25-50 yıl arasında kesiliyor, kenevir 4 ayda yetişiyor. Yani ağaç kesip yapmak bu durumda mantıklı mıdır? Karbondioksiti yok ediyor. Hava kirliliği sorunu var ve endüstriyel kenevirin karbondioksiti yok ediyor oksijen üretiyor. Bu bitki mucizevi bir bitki; ilaç sanayisinde, kanser, AİDS, çocuk felci gibi birçok hastalıkta ilaç olarak kullanılabiliyor. Endüstriyel kenevirin üretilmemesinin tek sebebi işleyecek bir tesisin olmamasıdır. O yüzden biz kağıt üretim tesisi kuracağız, yıllık 200 milyon dolar gelir getirecek. 6 bin kişiye istihdam sağlayacağız, 120 bin dekar alanı tarıma kazandıracağız. Endüstriyel kenevir üretirse çiftçi pancardan 4 kat para kazanıyor. Bu proje Melikgazi’yi yükseltecek. Projelerimizle 11 bin kişiyi istihdam edeceğiz” dedi.

1
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İYİ Parti Melikgazi Belediye Başkan Adayı Kılınç; “Endüstriyel kenevir tesisini hayata geçireceğiz”