Özel Haber

“İnsanlar Aşı Zorunluluğu Olmadan Sinema Salonlarına Girebilmeli”

KAYSERİ,(BGC- ÖZEL HABER)- Kayseri’de, 2 yıla yakın süredir devam eden koronavirüs salgını, çoğu sektör gibi sinema salonu işletmecilerini de olumsuz yönde etkiledi. Sinema salonu işletmeciliği yapan Faik Demir, “Sinema sektörü açısından çok zor bir dönem yaşıyoruz. İnsanlar AVM’ye, kafelere ve restoranlara aşı kartı zorunluluğu olmadan girebiliyorsa, sinema salonlarına da rahatça girebilmeliler” dedi.
Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgını devam ediyor. Bu kapsamda çoğu sektörde olduğu gibi sinema sektörü de bu salgından olumsuz yönde etkilendi. Sinemalarda film izlemek için aşı zorunluluğu getirilmesi sinema salonu işletmecilerinin zor bir dönem geçirmesine neden oluyor. Yaşadıkları süreci anlatan sineme salonu işletmecisi Faik Demir, “Mart 2020’de sinemamızı kapattık. Toplam 16 ay kapalı kaldık. Bu süre içerisinde sektör Türkiye’de büyük kan kaybetti. Temmuz 2021’de tekrar açtık, fakat sinemaları açarken de mesafe kuralı ve yüzde 50 salon kapasitesi getirildi. Sonra aşı zorunluluğu geldi. Birçok yerde olmayan aşı zorunluluğu maalesef sinemalarda devam ediyor. İnsanlar AVM’ye çok rahat girebiliyorlar. AVM’deki işyerlerinde aşı zorunluluğu yok ama sinema salonlarında maalesef aşı zorunluluğu var” diye konuştu.
“BU DURUM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”
Demir, yapımcıların hazırlanmış filmleri piyasaya sürmeyerek beklettiğini belirterek, “Bu dönemde özellikle Türkiye’deki Türk filmi yapan yapımcılar da filmlerini sinemada vizyona sokmaktan imtina ediyorlar. Bundan dolayı da sektör şu anda kötü. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Sonuna kadar dayanacağız. Sinema sektörü açısından çok zor bir dönem yaşıyoruz. Türk filmleri Türkiye’de piyasanın yüzde 65’ine tekabül ediyor. Fakat yapımcılar da imtina ettiği için bu filmler vizyona girmiyor, seyirci gelmiyor” ifadelerini kullandı.
Giderlerinin son dönemde arttığını ifade eden Demir, “Pandemiden önce işletmemde 8 personel çalışıyordu. Şu anda 3 personelle devam ediyoruz. 16 ay kapalı kaldığımız süre içerisinde kira giderlerimiz olmadı, devletin çıkarttığı yasayla biz kira ödemedik. Çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Fakat temmuz ayından itibaren bunların hepsi kalktı. Sektörde de yeni film olmayınca zora girdik. Biz kapattığımızdan bu yana elektrik fiyatları zamlanmış durumda. Bizim en büyük gider kalemlerimizden biri de bu” ifadelerini kullandı.
“İNSANLAR İÇİN DİJİTAL PLATFORMLAR ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ”
Dijital platformların son dönemde ilgi gördüğünü söyleyen Demir, “Pandemi dijital platformlara yaradı. Çünkü insanlar evden çıkamadığı için film seyretme gereksinimlerini bu platformlar üzerinden gerçekleştirdiler. Fakat şöyle bir durum söz konusu: bir film çıktıktan sonra dijital platformlara satılmadan önce 6 ay sinema salonlarında oynatılması gerekiyor. Bu bizim için büyük sıkıntı, bununla ilgili bakanlıklarla görüşmelerimiz devam ediyor. Gösterim süresinin arttırılmasını istiyoruz. Filmin sinemadan çıktıktan bir sene sonra dijital platformlara yerleştirilmesinin bizi çok sarsacağını düşünmüyoruz. Pandemi sürecinde dijital platform insanlar için alışkanlık haline geldi. İyi filmlerle eski günlerimizi tekrar yaşayacağımızı umuyoruz” şeklinde konuştu.
“İNSANLAR SİNEMA SALONLARINA RAHATÇA GİREBİLMELİ”
Sinemalara getirilen aşı kartı zorunluluğu ile ilgili de konuşan Demir, “Bu karar bize saçma geliyor. İnsanlar AVM’ye, kafelere ve restoranlara aşı kartı zorunluluğu olmadan girebiliyorsa, sinema salonlarına da rahatça girebilmeliler” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu