İncesu Kaymakamı Göçer: “Hasar tespit çalışmaları sürüyor”

Fotoğraflı (29)

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Dün yaşanan depremler sonrası ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi veren İncesu Kaymakamı Aydın Göçer, “3 farklı deprem gerçekleşti. Can kaybımız yok. Mal kaybı konusuyla ilgili de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerini sürdürüyor. Çalışma neticesinde az, orta ve ağır hasar tespitleri ortaya çıkacak” dedi.

Kayseri’nin İncesu ve Hacılar ilçelerinde dün yaşanan depremlerin yankıları sürüyor. Sarsıntı sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Kayseri İl Müdürlüğü ekipleri, depremin merkez üssü İncesu’da hemen hasar tespit çalışması başlattı. Süreç hakkında bilgi veren İncesu Kaymakamı Aydın Göçer, “Dün itibariyle 4,7 4,4 ve 4,2 şiddetinde olmak üzere 3 farklı deprem gerçekleşti. Bir can kaybımız yok. Mal kaybı konusuyla ilgili de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerini yapıyor. Bölgede çalışıyorlar. Çalışma neticesinde az, orta ve ağır hasar tespitleri ortaya çıkacak. Dolayısıyla bunun sonucunu beklememiz lazım. Ancak 1 hafta önce de 4,7şiddetinde bir deprem olmuştu. Deprem sonrası 1 okulumuz, 1 ticarethanemiz ve 3 konutumuz ağır hasarlı çıktı. Yine o depremde de herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hasar alan okulumuzda eğitim olmayacak. Yıkımı konusunda da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün verilerine göre hareket edilecektir. Hasarlı olan bir okulu saymazsak okullarımız iyi durumda. Hepsi sağlam vaziyette. Biz deprem ülkesiyiz. Bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi bu bölgede 5,5 üzerinde bir deprem beklenmiyor.  Evinde hasar gören vatandaşlarımız zaten Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne ihbarlarını yapıyorlar. Bu hasarların dışında evlerde, iş yerlerinde herhangi bir sıkıntı gözükmemekte” ifadelerini kullandı.

‘HASAR ALAN BİNALAR GENELLİKLE YIĞMA BİNALAR’

Deprem sonrası toplamda 75 hane olan Sarı kürklü ve Han Yeri Mahallelerindeki hasar konusuyla ilgili konuşan Sarı Kürklü Mahalle Muhtarı Uğur Haklı da, “Mahallemizde 9-10 tane gözle görülür hasar oluştu. Yetkili mercilere bildirdik. Başkanımız ve kaymakamımız gelerek yerinde tespit çalışması yaptılar. Çevre Şehircilik Müdürlüğü de bugün tespit çalışmalarına başladı. Hasar alan binalar genellikle yığma binalar. Zeminimiz suya doygun bir bölge olduğu için burada şiddet biraz daha fazla hissediliyor. Merkez üstü burası olduğu için ciddi şekilde hissediyoruz. Evleri hasarlı olan vatandaşlarımız geceyi evde geçiremedi. Çünkü tedirgin oldular. Ama çok şükür can kaybımız yok” şeklinde konuştu.

Exit mobile version