1. Haberler
  2. Güncel
  3. Hürriyetçi Eğitim Sen, eğitim çalışanlarına promosyon verilmemesini protesto etti

Hürriyetçi Eğitim Sen, eğitim çalışanlarına promosyon verilmemesini protesto etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA) – Öğretmen ve eğitim çalışanlarının promosyon alamadıklarını belirten Hürriyetçi Eğitim Sen Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Coşkunsu, hukuki tüm yollara başvuracaklarını söyledi. Coşkunsu, “Protesto amaçlı ilgili bankaların kredi kartlarını burada imha ediyoruz” dedi.

Hürriyetçi Eğitim Sen Kayseri Şubesi üyeleri, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının alması gereken banka promosyonları ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden öğretmenlere, eğitim çalışanlarına ve vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Hürriyetçi Eğitim Sen Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Coşkunsu, deprem bölgesinde görev yapan öğretmen ve eğitimcilerin de talepleri olduğunu dile getirdi. Depremin ilk gününden itibaren yardım kampanyaları düzenlediklerini anlatan Coşkunsu, “Şu an için ise deprem bölgesinde görev yapan arkadaşlarımızın haklı ve önemli bir talebi var bunu buradan da tekrar dile getirmek istiyoruz. Deprem bölgesinde eğitimin yeniden ayağa kaldırılabilmesi için barınma ile ilgili sorunlar çözülmeli. Öğretmenlerimiz konteyner evlere yerleştirilmeli, barınma banyo hijyen sorunları giderilmeli güvenli yaşam koşulları oluşturulmalıdır. Deprem bölgesinde görev yapan MEB personeline deprem tazminatı verilmelidir. 1999 yılında gerçekleşen Marmara depreminde olduğu gibi eğitim çalışanları ve kamu çalışanlarımızın yaşamış olduğu travma sebebiyle psikolojik nedenlere dayalı koşulsuz yer değiştirme taleplerine karşılık verilmelidir. Geçmiş dönemlerde de uygulanan bu işlem orda bulunan tüm personel tarafından zaten tercih edilmeyecektir, yer değiştirme sebebiyle boşalacak kadrolara da ilk atama yoluyla takviye yapılmalıdır. Açıklanan ilk atama sayısı kesinlikle artırılmalıdır. İlimizle ilgili ise Allah bir daha yaşatmasın ama ileriye dönük yaşanabilecek depremlere de hazır olmamız gerekmektedir. Hasar almayan okullarımızın da tamamında el ve gözle yapılan tespitlerin dışında detaylı olarak inceleme ve güçlendirme çalışmaları da yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Öğretmenler ve eğitim çalışanlarının maaş promosyonu alamadığını belirten Coşkunsu, “Uzun bir zamandır gündemimizi meşgul eden, yılan hikayesine dönen bu konuyu da dile getirmek istiyoruz. Hemen her kurumun bir şekilde çalışanlarının lehine sonuçlandırdığı promosyon görüşmelerinde Öğretmenlerimiz ve Eğitim çalışanlarımız maalesef aylardır oyalandırılmakta ve bir türlü sonuç alamamaktadır. Hemen maalesef birçok konuda Milli eğitim bakanlığının personelinin sesine kulak vermeme tavrına ve sessiz kalışına bu meselede de şahit oluyoruz. MEB dışında birçok kurumun bakanlık veya genel müdürlük düzeyinde yaptığı promosyon görüşmeleri ve sözleşmeler yapmıştır. MEB de ise mevcut sözleşmelere göre alınan ve aylık ödenen miktarlarla yarım kilo peynir alınmıyor. Buradan anlaşılacağı üzere bu mesele artık alınacak miktarın parasal değerinden ziyade mesleki itibar olarak da farklı bir hal almıştır. Tabi bunun en önemli sebebi de promosyon anlaşmalarının geçmiş dönemlerde bir başbakanlık genelgesi ile taşra teşkilatlarına devredilmiş ve ilçe milli eğitim müdürlükleri bünyesinde oluşturulan komisyonlarca yürütülmesidir ki bu uygulamanın bir kere haklı hiçbir izahı yoktur. MEB 1 milyonun üzerinde personeli bulunan bir kurumdur. Bu şekilde ilçe düzeyinde yapılan promosyon anlaşmaları bakanlığımız personelini adeta bankaların kolayca yutabileceği bir lokma haline dönüştürmüştür. Şu ana kadar yapılan ihalelerde bankaların dalga geçer gibi teklifler vermesinin bizleri bankaların genel müdürlüklerinin kendi arasında paslaştığı ya da ağız birliği yaptığı sonucuna ulaştırıyor. Ayrıca mevcut sözleşmelerde komisyonca yapılan hatalardan dolayı tuzak maddeler ya da gözden kaçan maddeler bahane edilerek akla mantığa aykırı cayma bedelleri talep ediliyor. Daha alınmamış ödemelerin 2 katı 4 katı geri ödeme olarak karşımıza çıkıyor, komisyonlar tazminat talebi ile de tehdit ediliyor, bu anlamsız ve acımasız tavrı hala anlamış değiliz. Mevcut sözleşmelere imza atılırken komisyonda bulunan yetkili sendikanın şerh düşmemiş olmamasını da eğitim çalışanlarımızın takdirine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Promosyon meselesi çözülene kadar boş durmayacaklarını, hukuki tüm yollara başvuracaklarını belirten Coşkunsu, “Bankaların bir tek biz mi gözünüze battık diye de sormadan edemiyoruz? Hadi bankaların bu tutum ve yaklaşımlarını anladık diyelim ya il milli Eğitim Müdürlüğümüz. Bakanlığımız nerede? ilgililer niye kulağının üstüne yatıyor? Bankaların Genel Müdürlükleri varsa. Bizim de il milli eğitim müdürlüğümüz var, bakanlığımız var diyemiyor muyuz? Lafa geldi mi mangalda köz bırakmayanlar nerede? Tekrar uyanıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirsin ve bir zahmet eğitim çalışanlarına sahip çıksın. Sayın Bakan Mahmut Özer’e buradan çağrıda bulunuyoruz bu meseleyi bakanlık düzeyinde yapılacak çalışmalarla çözüme kavuşturun artık. Siz bu meseleyi çözene kadar biz de boş durmayacağız hukuki tüm yollara başvuracağız. Daha önce aldığımız eylem kararını yineliyor ve tekrar tüm sendikaları desteğe ve bu eyleme katılmaya davet ediyoruz. Kredi kartlarımızı, otomatik ödemelerimizi, sigorta anlaşmalarımızı iptal ediyoruz, maaşımızı aynı gün başka bankaya aktarıyoruz. Şimdi de protesto amaçlı ilgili bankaların kredi kartlarını burada imha ediyoruz” diye konuştu.

Hürriyetçi Eğitim Sen Kayseri Şubesi üyeleri açıklama sonrasında maaş aldıkları bankanın verdiği kredi kartlarını protesto amaçlı yakarak imha ettiler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen